MUZEUM HISTORII RADOMIA. ŚREDNIOWIECZNE ARTEFAKTY I HOLOGRAMY

Jedno z najmłodszych i najnowocześniejszych muzeów w Polsce. „Nareszcie Radom ma muzeum mówiące o jego historii!” – to najczęściej powracająca fraza w relacjach z jego otwarcia i pierwszych zwiedzań obok komplementów na temat umiejętnego wykorzystania technologii dla budowania opowieści o przeszłości. Instalacje, łączenie prastarych artefaktów z multimediami, podświetlenia, hologramy, VR nie mają olśnić widzów tylko pomóc im w zanurzaniu się w dawno minionej rzeczywistości. Oto muzeum godne miasta królewskiego, jednego z najstarszych polskich miast w Polsce.

Od piwnic aż po dach – ponad tysiąc lat
Na trzech kondygnacjach Domu Gąski i Esterki (Rynek 4/5) zaaranżowano wystawę ukazującą dzieje Radomia od IX wieku do roku 1945. Zwiedzanie warto zacząć od piwnic Kamienicy Esterki, gdzie prezentowany jest 10 – minutowy film o całej historii Radomia. W kolejnym pomieszczeniu można zapoznać się z historią badań archeologicznych na terenie najstarszego radomskiego grodu nazwanego w późniejszych latach Piotrówką.

Pierwszą salę poświęcono wczesnośredniowiecznym dziejom Radomia. Nowym rozwiązaniem jest prezentacja grodu z X wieku i współistniejących osad służebnych w specjalnie skonstruowanej niszy pod szklaną podłogą. Na specjalnych ekranach LCD prezentowane są inne obiekty związane z tamtym okresem. Całość ekspozycji łączy autentyczne artefakty z efektami multimedialnymi.

W kolejnej sali znajdują się artefakty związane ze Starym Radomiem (tereny wokół kościoła św. Wacława). W gablotach umieszczono zabytki odkryte podczas badań archeologicznych. Zainstalowano tu również trzy stanowiska VR (wirtualnej rzeczywistości). Dalsza część ekspozycji przedstawia dzieje miasta w XIV i XV stuleciu. Atrakcją tej części jest odtworzony średniowieczny kram kupiecki.

Na parterze Kamienicy Gąski opowiadane są wydarzenia związane z radomskim zamkiem i okresem szlacheckiej wolności. W tej części oprócz ekranów LCD z grami dla dzieci jest też przygotowane stanowisko do robienia pamiątkowych zdjęć w strojach z epoki.

Na piętrze zwiedzających przywita wnętrze gabinetu Walerego Przyborowskiego, radomskiego historyka z przełomu XIX i XX stulecia. Kolejna sala jest poświęcona dziejom miasta w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Trójwymiarowa animacja pozwala zobaczyć na własne oczy wyzwalanie Radomia przez wojska napoleońskie z rąk Austriaków w 1809 roku. Klimat pomagają lepiej poczuć umieszczone w tej sali repliki pięknych mundurów wojskowych z tamtego okresu.

Kolejna sala poświęcona jest wydarzeniom powstania styczniowego, a dalej, otwierając stylizowane drzwi, wchodzi się do Apteki pod Białym Orłem z oryginalnymi meblami z 1824 roku. Za apteką jeszcze jedna cudowna atrakcja: fotoplastykon, w którym można oglądać wszystkie stare fotografie ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Dalszą część ekspozycji poświęcono gospodarce miasta w II połowy XIX wieku, miastu w czasach I wojny światowej oraz w XX-leciu międzywojennym. W ostatniej i zarazem największej sali można zobaczyć Radom w czasach okupacji hitlerowskiej. W tym pomieszczeniu będzie także wyświetlany animowany film w 3D podsumowujący dzieje Radomia od X wieku po czasy współczesne.

Dwie kamienice, jedno muzeum
Muzeum Historii Radomia jest oddziałem radomskiego Muzeum im. Jacka Malczewskiego i mieści się w kamieniczkach z arcyciekawą przeszłością, także wystawienniczą. Przytulone na Rynku do siebie od lat 50. XX wieku sprawiają z zewnątrz wrażenie równolatek, tymczasem Dom Gąski to najstarsza kamienica mieszczańska Radomia wybudowana w XVII wieku na zlecenie piekarza, ławnika i rajcy miejskiego, pana Gąski, a Dom Esterki powstał w połowie XX wieku jako nie do końca wierna rekonstrukcja (delikatnie rzecz ujmując) starej kamienicy. I od razu stała się siedzibą instytucji kulturalnej, bo Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

W latach 70. połączono wnętrza kamienic tworząc w nich przestrzeń wystawienniczą Biura Wystaw Artystycznych. Po przemianach ustrojowych powstało tu Muzeum Sztuki Współczesnej, którego zbiory można obecnie podziwiać w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, a po generalnym remoncie 13 sierpnia 2022 r. otwarto w kamienicach Muzeum Historii Radomia.

Wystarczyło kilka miesięcy, by Muzeum zapisało się w świadomości mieszkańców Radomia i turystów jako obowiązkowy punkt zwiedzania miasta. Przyznanie Muzeum nagrody dla Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa Mazowieckiego 2022 roku przypieczętowało tę oczywistość.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.