wtorek, 27 lipca 2021

Nie wylecieli z Polski bo ich dokumenty były unieważnione

W miniony weekend funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie podczas odprawy granicznej nie zezwolili na wylot z kraju 6 obywatelom Polski ze względu na unieważnione dowody osobiste.

Do sześciu przypadków przerwania podróży obywatelom polski doszło na lotnisku Chopina. Podróżni nie otrzymali zgody na wylot z kraju z uwagi na unieważnione dowody osobiste, którymi legitymowali się podczas kontroli granicznej, a nie posiadali innego dokumentu podróży tj. paszportu. Główna przyczyną unieważnienia dokumentów była zmiana danych w dowodzie osobistym, którą dokonali ich właściciele, zapominając o wyrobieniu sobie nowych dokumentów.

W wyniku nowelizacji Ustawy o dowodach osobistych (12.01.2020 r.) zakres sprawdzeń dokonywanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w bazach danych został poszerzony o Rejestr Dowodów Osobistych (RDO). W związku z tym funkcjonariusze Straży Granicznej mają obowiązek zatrzymywania dokumentów widniejących w Rejestrze Dowodów Osobistych jako utracone, jak również nie zezwolić na wylot z kraju obywatelom Polski posługującym się unieważnionymi dowodami osobistymi.


Nasi partnerzy