Nieletni nie oznacza bezkarny

Niejednokrotnie okazuje się, że młodzież nie jest do końca świadoma ciążących na niej obowiązków i często czuje się bezkarna wiedząc, że nie ma ukończonych 18 lat. Tymczasem każdy czyn ma swoje konsekwencje i często oddźwięk, zwłaszcza tych niewłaściwych poczynań, może odbić się na dorosłym życiu. Przekonał się o tym 17-latek, który przez swoje zachowanie musi odłożyć plany realizacji kursu na prawo jazdy. Prowadził motorower mając prawie promila alkoholu w organizmie. Sąd nakazał oskarżonemu sporządzenie rozprawki na temat szkodliwości społecznej prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości.

Jakiś czas temu policjanci zatrzymali w Wildze 17-letniego wtedy kierowcę motoroweru, który miał w organizmie 0,8 promila alkoholu. W sądzie odbyła się rozprawa, w trakcie której nieletni został uznany winnym kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Sąd zastosował wobec niego nadzór kuratora, nadzór odpowiedzialny rodziców połączony ze składaniem okresowych sprawozdań oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 2025 roku. W wyroku sąd nakazał też oskarżonemu sporządzenie rozprawki na temat szkodliwości społecznej prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości.

Policyjne interwencje z udziałem nieletnich pokazują, że młodzież często jest przekonana, że jest bezkarna z uwagi na wiek. Nic bardziej mylnego – osoby po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17 roku życia odpowiadają przed sądem rodzinnym za popełnione czyny karalne, czyli przestępstwa, przestępstwa skarbowe, wszystkie wykroczenia lub wykroczenie skarbowe. Wszystkie osoby po ukończeniu 17 lat odpowiadają już jak osoby dorosłe.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.