sobota, 25 września 2021

Nieznani sprawcy pomazali sprayem kościół

W nocy z 13 na 14 lutego nieznani sprawcy czerwoną farbą namalowali na kościele 10 odwróconych krzyży. Nie oszczędzili także XIX-wiecznej figury Chrystusa i jawnogrzesznicy przed świątynią. Modlimy się za sprawców, przebaczamy i usuwamy szkody – mówi ks. Tomasz Zaperty, proboszcz warszawskiej parafii św. Barbary

Proboszcz i parafianie skoncentrowali się obecnie na usuwaniu szkód. Niektórzy parafianie już teraz deklarują, że w Środę Popielcową podejmą post o chlebie i wodzie w intencji wynagradzającej.

Policja prowadzi dochodzenie, by ustalić sprawców aktu wandalizmu. Sierż. szt. Monika Nawrat z Komendy Stołecznej Policji przekazała Informacyjnej Agencji Radiowej, że na drzwiach kościoła, filarach i tablicach pamiątkowych, wmurowanych w ściany kościoła, namalowano 10 odwróconych krzyży.

Bazgroły pojawiły się też na tablicach pamiątkowych, wmurowanych w ściany świątyni, w tym na wspomnieniu poległych w Powstaniu Warszawskim. W sierpniu 1944 r. teren kościoła był miejscem jednych z najcięższych walk w czasie Powstania Warszawskiego.

Nieznani sprawcy zdewastowali także tablicę upamiętniającą poprzednich proboszczów parafii oraz postument rzeźby Chrystusa i jawnogrzesznicy, dzieła znanego XIX-wiecznego rzeźbiarza Faustyna Cenglera.


Nasi partnerzy