Nowa komenda PSP w Legionowie od środka

Odwiedziliśmy nowy budynek Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Legionowie. Jak przyznaje zastępca komendanta mł. bryg. Karol Mendak, strażacy weszli w XXI wiek.

Parter budynku to przede wszystkim Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego, miejsce gdzie dyspozytor przyjmuje zgłoszenia i dysponuje siłami całego powiatu legionowskiego. Pomieszczenie wyposażono w 3 stanowiska do jednoczesnej pracy w sytuacji gdyby doszło do dużej ilości zdarzeń w jednym czasie. Na stałe dyżur pełni jeden dyżurny.

Na parterze przygotowane są pomieszczenia dla strażaków pełniących służbę. Do swojej dyspozycji mają pokój wyczekiwań z telewizorem i siłownią, przestronną kuchnię z jadalnią oraz pokoje do wypoczynku. Szatni podzielona została na dwie części tzw. brudną i czystą. Na boku znajduje się duża hala garażowa z 6 stanowiskami wyjazdowymi z dostępem do ulicy Jagiellońskiej oraz 6 stanowisk od strony placu wewnętrznego z możliwością wyjazdu na ulicę Nowobarską. W części garażowej znajdują się również pomieszczenia warsztatowe oraz sprężarka do napełniania aparatów powietrznych oraz myjnia samochodowa.

Piętro zajmuje Komenda Powiatowa PSP z sekretariatem i gabinetami komendantów oraz salą odpraw. Pokoje wydziałów operacyjnego, prewencyjnego czy kontrolnego oraz kadry i finanse znajdą się na piętrze budynku. W sali odpraw można będzie urządzić sztab i kontrolować przebieg akcji. Jest możliwość uruchomienia tam stanowiska kierowania i bezpośredniego zarządzania siłami i środkami potrzebnymi do akcji.

W nowej komendzie pomyślano również o najmłodszych i stworzono dla nich sale edukacyjną „Iskierka”. W budynku nie zapomniano również o emerytach pożarnictwa i również dla nich przygotowano pomieszczenie. Legionowscy strażacy będą mogli również przenocować swoich gości. W wydzielonej strefie przygotowano dwa dwuosobowe pokoje gościnne.

Budynek został podzielony na strefy i aby się dostać do którejś z nich należy mieć specjalną kartę dostępową. Osoby z zewnątrz chcące załatwić jakąś sprawę w komendzie, na wejściu do budynku będą musiały się wylegitymować i poczekać na przyjście funkcjonariusza, który zaprowadzi do odpowiedniego pokoju.

Wczoraj również odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka. W dobie koronawirusa niestety odbyła się skromnie i bez ceremoniału pożarniczego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.