Nowe ambulanse w stolicy i okolicy

Mazowszanie zdecydowali. Sześć nowych ambulansów ratunkowych wraz z wyposażeniem trafiło do warszawskiego „Meditransu”. Karetki zostały zakupione w ramach zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, a ich wartość to 3 mln zł. W przekazaniu karetek wzięli udział marszałek Adam Struzik, członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, radni województwa oraz dyrektor warszawskiego „Meditransu” Karol Bielski.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, o zakupie karetek zadecydowali Mazowszanie. – Aż trzy projekty zakładające zakup ambulansów dla Warszawy, dzięki dużej liczbie głosów, weszły do realizacji w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Aż 2,5 tys. osób zagłosowało na te projekty. To pokazuje, że zdrowie i życie mieszkańców jest najważniejsze.

Pojazdy to ambulanse ratunkowe typu C zbudowane na bazie samochodu Volswagen Crafter. Każdy pojazd przystosowany jest do przewozu 4 osób w pozycji siedzącej i jednej na noszach. Pojazdy wyposażone są w nosze wraz z transporterem marki Stryker oraz pompę infuzyjną strzykawkową.

Członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, zaznacza, że nowe karetki będą służyć mieszkańcom Warszawy i okolic. – Ambulanse trafią do Muranowa, Ursynowa, Wilanowa i Międzylesia, a także Ząbek i Wołomina. Z pewnością poprawią bezpieczeństwo mieszkańców. W ubiegłym tygodniu przekazaliśmy, także z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, dwie karetki dla ostrołęckiego „Meditransu”. Teraz sześć dla Warszawy i okolic. To Państwa głosy i Państwa projekty. Cieszę się, że nasz budżet obywatelski przynosi wymierne efekty.

– To jedna z ważnych inwestycji służących zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Mazowsza. Istotne jest także, że o tym zakupie zdecydowali sami mieszkańcy, głosując w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Dzięki nowym karetkom załoga warszawskiego „Meditransu” będzie w stanie szybciej, sprawniej i w bardziej komfortowych warunkach ratować życie i zdrowie potrzebujących pomocy – podkreślił przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski.

To kolejne karetki, które trafiły do warszawskiego „Meditransu”. W ubiegłym roku, dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego, pogotowie otrzymało 3 ambulanse, w tym 2 zakupione w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Łączny koszt zakupu sześciu ambulansów wraz z wyposażeniem to 3 mln zł – podkreśla Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie. – Po raz kolejny przekonaliśmy się, że siła głosu mieszkańców Mazowsza jest nieoceniona. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego, bo od teraz w rejonie operacyjnym pogotowia ratunkowego obejmującym Warszawę i powiaty ościenne 65 na 80 ambulansów to karetki, które mają nie więcej niż 2 lata. Najmłodsze są z 2023 roku. Z dumą mogę powiedzieć, że dysponujemy jednym z najmłodszych i najlepszych taborów w tej części Europy.

Radna województwa Anna Brzezińska podkreśla, że każdy sprzęt medyczny, zwłaszcza intensywnie użytkowany szybko zużywa się. – Tak, jest właśnie w przypadku ambulansów dla pogotowia ratunkowego. Cieszę się, że dwie z tych karetek trafią do Ząbek i Wołomina, a dzięki nim mieszkańcy będą czuli się bezpieczniejsi.

Z kolei radna województwa Katarzyna Bornowska zaznacza, że karetki trafiły do warszawskiego „Meditransu” dzięki głosom mieszkańców Mazowsza. – Mazowszanie dostrzegają potrzeby służby zdrowia i głosują na te projekty. Dzięki temu aż cztery ambulanse będą służyły mieszkańcom Warszawy.

Właśnie zakończyło się głosowanie na tegoroczne projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Mieszkańcy regionu mogli oddawać głosy na 24 projekty z Warszawy i 73 z puli ogólnowojewódzkiej. Wyniki głosowania zostały ogłoszone 30 czerwca.

Z podziękowaniami dla pomysłodawców projektów oraz wszystkich, którzy na nie głosowali zwrócił się rany województwa Piotr Kandyba. – Przekazane dzisiaj karetki to efekt aż trzech projektów z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Cztery z nich trafią do Warszawy, a dwie do Wołomina i Ząbek. To pokazuje, że Mazowszanie ciągle widzą potrzebę zakupu ambulansów dla pogotowia ratunkowego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.