Nowe parki kieszonkowe w Warszawie

W stolicy pojawi się wkrótce 7 nowych parków kieszonkowych. Zielone skwery powstaną w ramach projektów z budżetu obywatelskiego, a także dzięki współpracy z InPost w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy. Nad realizacją wszystkich inwestycji czuwać będzie stołeczny Zarząd Zieleni.

Nowe parki kieszonkowe powstaną w pięciu warszawskich dzielnicach:
-na Bielanach – przy ul. Reymonta; przy ul. Broniewskiego oraz przy ul. Wólczyńskiej
-na Pradze-Południe na skrzyżowaniu ul. Fieldorfa i Bora-Komorowskiego
-na Pradze-Północ przy ul. Zamoyskiego
-na Ursynowie przy al. KEN
-na Mokotowie przy skrzyżowaniu ul. Racławickiej i Balonowej

Z 6 parków kieszonkowych mieszkańcy będą mogli skorzystać jeszcze w tym roku. Z kolei budowa skweru przy skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Nocznickiego na Bielanach zostanie przesunięta na przyszły rok. Trwają już jednak prace projektowe dla tego zadania, dzięki czemu wykonawca będzie mógł rozpocząć roboty budowlane tuż po zakończeniu inwestycji prowadzonej obecnie na tej ulicy przez miejskich wodociągowców.

W stolicy parki kieszonkowe cieszą się dużą popularnością. Na jeden z projektów z budżetu obywatelskiego zakładający ich realizację na ten rok zagłosowało aż ponad 11 tys. mieszkańców.

Skwery będą zajmować powierzchnię od około 400 do ponad 2 tys. mkw. We wszystkich lokalizacjach oprócz wygodnych ciągów pieszych przewidziano też nowe trawniki, nasadzenia drzew oraz tysięcy krzewów, bylin i roślin cebulowych. Pojawią się również elementy małej architektury – ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci.

W warszawskich parkach kieszonkowych rośliny dobierane są tak, by skwery zachowały walory przyrodnicze przez cały rok. W krzewach schronienie znajdują ptaki, a bogaty dobór roślin zapewnia również pożywienie dla zapylaczy. Stawiane są hotele dla owadów i montowane karmniki. Estetykę parków wzbogacają też głazy narzutowe, pieńki czy kule ozdobne, które mogą służyć jako element zabaw czy dodatkowe siedziska.

Dwa nowe parki kieszonkowe już otwarte
W tym roku, w ramach projektów z budżetu obywatelskiego, powstały już dwa nowe parki kieszonkowe. Mieszkańcy mogą odpocząć w enklawach zieleni na Bemowie u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej oraz na Mokotowie między ulicami Wołoską i Marynarską, przy przystanku tramwajowym Rondo UE. Poza roślinnością pojawiła się tam również mała architektura – mieszkańcy Bemowa mogą skorzystać m.in. z bujanej ławki, a mieszkańcy Mokotowa – z hamaków.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.