Obywatelskie zatrzymania pijanych kierowców

Ponad 2,5 promila alkoholu miał kierowca renaulta, który został zatrzymany dzięki szybkiej reakcji i obywatelskiej postawie innego kierowcy. 39-letni kierowca trafił do policyjnego aresztu. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Do sądu trafi też sprawa 46-letniego warszawianina ujętego na krajowej „siódemce” w Michałówku. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niego prawie 1,8 promila alkoholu w organizmie. Zatrzymanym grozi do 2 lat więzienia.

W sobotę około godz. 13:20 dyżurny ciechanowskiej policji otrzymał zgłoszenie informujące o ujęciu nietrzeźwego kierowcy w miejscowości Gołymin-Ośrodek. Zgłaszający poruszał się ul. Zielińskiego w kierunku DK60, wtedy też został wyprzedzony przez kierującego renaultem. Manewr tego kierowcy był bardzo niebezpieczny, a sposób jazdy wskazywał, że kierujący może być pod wpływem alkoholu. Gdy kierowca renaulta zaparkował przed sklepem, mężczyzna zatrzymał się, zabrał kierującemu kluczyki od pojazd a następnie powiadomił Policję.

Badanie na zawartość alkoholu kierowcy (39 lat) wykazało ponad 2,5 promila. Dzięki reakcji innego kierowcy, w tym przypadku mieszkańca Przasnysza, nietrzeźwy kierowca został wyeliminowany z ruchu.

Natomiast w niedzielę wieczorem dyżurny płońskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na drodze krajowej nr 7, na wysokości miejscowości Michałówek (gm. Załuski), ujęty został nietrzeźwy kierowca. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że mężczyznę poruszającego się bmw, jadącego „wężykiem” po dwóch pasach jezdni zauważyli inni kierowcy jadący w tym samym kierunku. Z ich relacji wynikało, że auto jechało z dużą prędkością, co chwilę zjeżdżając raz na lewy, raz na prawy pas. Na wysokości miejscowości Michałówek zgłaszającym udało się zajechać drogę pijanemu kierowcy, a gdy zatrzymał samochód, zabrać mu kluczyki.

Policjanci ruchu drogowego sprawdzili stan trzeźwości 46-letniego kierowcy bmw, mieszkańca Warszawy. Urządzenie do pomiaru wykazało prawie 1,8 promila. Wkrótce mężczyzna usłyszy zarzuty. Przestępstwo, które popełnił zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo grozi mu wysoka kara grzywny i co najmniej kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy przekazać Policji.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu.

Autor: kom. Jolanta Bym/ kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.