Odkręcają i pomagają

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Siedlcach kolejny raz zaangażowali osadzonych w zbiórkę plastikowych nakrętek na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. Inicjatywie towarzyszy hasło „Pozytywnie zakręceni”

Pierwsze przekazanie nakrętek przez Zakład Karny w Siedlcach na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci miało miejsce w 2021r. Początkowo nakrętki za wysokim murem zbierali funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej, którzy uczestnicząc w akcji „Pozytywnie zakręceni” systematycznie zachęcali do włączenia się w zbiórkę nakrętek osoby pozbawione wolności. Dziś już wiadomo, że inicjatywa funkcjonariuszy i pracowników Zakładu Karnego w Siedlcach była świetnym pomysłem, gdyż aktualnie nakrętki zbierają osadzeni ze wszytskich dwunastu oddziałów mieszkalnych. Pozyskane ze sprzedaży nakrętek środki finansowe hospicjum przeznacza na zakup sprzętu medycznego. Zaangażowanie uczstników akcji wskazuje, że kolejne zbiórki nakrętek to tylko kwestia czasu.

Hospicjum jest formą pediatrycznej opieki paliatywnej, świadczonej w domu pacjenta. Po spełnieniu określonych kryteriów medycznych, za zgodą rodziców chore dziecko może zostać objęte opieką wykwalifikowanego interdyscyplinarnego zespołu hospicjum, który rozumie swoją pracę jako szeroko pojętą służbę rodzinie. Główny cel opieki paliatywno-hospicyjnej to zagwarantoanie maksymalnego komfortu funkcjonowania dziecka i jego rodziny, kontrola objawów somatycznych choroby i łagodzenie cierpień psychicznych oraz duchowych. Hospicjum dyżuruje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Celem wykonywania kary pozbawienia wolności jest wzbudzanie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw. Włączenie skazanych w projekt „Pozytywnie zakręceni” Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci to przykład działań kadry siedleckiej jednostki penitencjarnej zmierzających do kształtowania prospołecznych postaw wśród osób przebywających w warunkach izolacji więziennej. Skazani poprzez zbiórkę nakrętek uczą się, że każda, nawet najmniejsza pomoc ma sens. Zbiórka nakrętek na rzecz hospicjum dla dzieci stwarza sposobność do uwrażliwienia osadzonych na potrzeby innych osób. Ponadto charakter akcji doskonale wpisuje się w prowadzone w ZK Siedlce oddziaływania penitencjarne mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród osób odbywających karę pozbawienia wolności. Podkreslić należy że akcja „Pozytywnie zakręceni” jest doskonałą bazą do pracy resocjalizacyjnej ze skazanymi. Opisana inicjatywa to doskonały przykład jak przekazać ważne treści w prosty sposób.

Podopiecznym Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci poprzez biórkę nakrętek pomagają funkcjonariusze, pracownicy Zakładu Karnego w Siedlcach oraz osadzeni. Wszystkim przyświeca wspólny cel: pomoc chorym dzieciom.

Tekst i zdjęcia: por. Przemysław Turyk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.