Olimpijczyk jego trener i manager w Areszcie

Do Aresztu Śledczego w Warszawie Służewcu zawitali wyjątkowi goście Damian Janikowski; brązowy medalista olimpijski z Londynu (2012r) wielokrotny triumfator zawodów ogólnopolskich, Mistrzostw Europy i Świata, prawdopodobnie najbardziej utytułowany polski zapaśnik, odznaczony złotym medalem za zasługi dla obronności kraju; Robert Złotkowski Mistrz Świata w kickboxingu, bokser, kaskader, obecnie trener Damiana Janikowskiego oraz wielu zawodników sporów walki; Michał Pernach manager Janikowskiego, dzięki pomysłowi i misji Pana Michała Pernacha doszło do piątkowego spotkania.

W sali widzeń Aresztu Śledczego w Warszawie Służewcu od dawna nie odnotowano takiej ciszy i skupienia uwagi na kilku osobach. Skazani nie dowierzali, że przed nimi naprawdę stoją tak wspaniałe gwiazdy sportu. Nie myśleli, że do skazanych, osadzonych za potężnym murem będą chcieli zawitać zawodnicy międzynarodowych aren sportowych. Z pewnością takie odwiedziny wpłynęły na podwyższenie ich samooceny. Nikt nie szeptał, nikt nie ziewał, nie było takiego skazanego, który by przysypiał. Wszyscy mieli szeroko otwarte oczy, tak długo jak długo trwało spotkanie. Po części poświęconej rozmowie i pytaniom kierowanym do gości skazanym rozdano kalendarze, które na sali podpisywał Damian Janikowski oraz Robert Złotkowski. Był to także czas na przybicie piątki ze sportowcami oraz wymianą kilku słów. Skazani życzyli sportowcowi w związku z Nowym Rokiem sukcesów i zwycięstw. W Areszcie pozostaną plakaty z autografami, które zostały przekazane przez team. Plakaty zostaną zawieszone w świetlicy jednostki.

Spotkania takie jak to piątkowe są dowodem na to, że oddziaływania w ramach aktywności fizycznej są całkowicie akceptowane przez skazanych niezależnie od stopnia demoralizacji czy przynależności podkulturowej.

Zajęcia sportowe jako oddziaływania penitencjarne stwarzają możliwość nabywania umiejętności prospołecznych, eliminowania podziałów wynikających z drugiego życia. W polskim systemie penitencjarnym nieustannie podejmowane są działania mające na celu zwiększenie wykorzystania zajęć z zakresu kultury fizycznej i sportu. Sport kształci postawy, czyni człowieka lepszym i wartościowszym. Zasady; fair play, prowadzenia zdrowego i czystego, pozbawionego oszustwa współzawodnictwa, kierowania się dobrem drużyny w chwili ich przeniesienia na życie codzienne dają gwarancje szczęśliwego i pełnego życia, zgodnego z prawem, wśród akceptujących i kochających ludzi, bez konfliktów i niedomówień. Sport pomaga zaakceptować odmienności innych ludzi, pomaga wykształcić umiejętność godzenia się z porażką oraz uczy w jaki sposób czerpać satysfakcję ze zwycięstwa. Sport uczy także szacunku dla przegranych i pokory. Rywalizacja sportowa to także kształcenie potrzeby stosowania się do zasad i reguł.

Aktywność fizyczna odgrywa podstawową rolę w utrzymaniu zdrowia fizycznego i umysłowego. Ruch ma istotny wpływ na nasze zdrowie, a nawet długość życia! Sport jest doskonałym lekiem na rozładowanie stresu. Ruch powoduje wydzielanie endorfin, czyli tzw.„hormonów szczęścia“. Dzięki aktywności fizycznej możemy m.in.: poprawić lub zachować naszą wydolność fizyczną, utrzymać odpowiednią wagę ciała, zbudować masę mięśniową, która stabilizuje stawy i kręgosłup, zwiększyć naszą odporność.

Skazany po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności powinien być jednostką wyznającą wartości akceptowane społecznie. Nabyte w okresie pobytu w warunkach izolacji umiejętności oraz ugruntowane postawy dają przekonanie, że po opuszczeniu zakładu karnego taka osoba nie dopuści się kolejnych przestępstw. Walory sportu niemalże w skali 1:1 można przenieść na grunt codzienności w której stawką jest poszanowanie godności ludzkiej oraz równość.

Damian Janikowski oraz Robert Złotkowski odpowiadali na stawiane im pytania, chętnie dzieląc się informacji ze swojego życia prywatnego z czasów młodzieńczych oraz dzieciństwa. Obaj byli zgodni co do tego, że nie można usprawiedliwiać swoich ryzykownych wyborów trudnym dzieciństwem oraz losowymi wydarzeniami np. dysfunkcjami, problemem alkoholowym w rodzinie, rozbitą rodziną, ponieważ każdy człowiek dokonuje wyborów kosztem własnych wyrzeczeń.
Sportowcy dowiedli ile trzeba samozaparcia i wytrwałości, żeby mimo pokus pamiętać co jest na szali. Damian Janikowski podkreśla, że spotkał na swojej drodze ludzi, którzy widzieli i szanowali jego upór i talent dlatego osiągnął sukces. Docenia osobę swojego pierwszego trenera , który przez pierwsze treningi budował zawodników, dzielił się z nimi poza umiejętnościami zapaśniczymi doświadczeniem życiowym.

W kuluarowych rozmowach wyrażano nadzieję by spotkanie ze skazanymi było inspiracją oraz przyczyniło się do zmiany chociaż jednego ze słuchaczy.

tekst: ppor. Agnieszka Tracz
zdjęcia: kpt. Marcin Laseczka, plut. Magda Deres

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.