Otwarcie ścieżki rowerowej Ciechanów-Gołotczyzna

Licząca 7 kilometrów ścieżka rowerowa łącząca Ciechanów z Gołotczyzną została otwarta. To pierwszy etap projektu realizowanego w ramach programu „Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”.

Ścieżka rowerowa posiada nawierzchnię bitumiczną na całej długości, której szerokość wynosi 2 metry oraz 3 metry w terenie zabudowanym. Jest to niezwykle ważna inicjatywa nie tylko z uwagi na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza miłośników jednośladów, lecz także ze względów turystyczno-krajoznawczych i zdrowotnych. Ma zachęcać do aktywnej rekreacji i przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego. Ścieżka przebiega przez malownicze tereny leśne i łączy się z istniejącą ścieżką rowerową, prowadzącą do kąpieliska Krubin. Nowy ciąg komunikacyjny o łącznej długości ponad 7 km połączy miasto powiatowe z istotnym na naszej lokalnej mapie miejscem, tj. Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie – Instytucją Kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego, w sąsiedztwie którego trwają intensywne prace nad budową Parku Rekreacyjno-Poznawczego, tworzonego z myślą o aktywnym wypoczynku dla mieszkańców powiatu ciechanowskiego, jak również turystów z terenu województwa mazowieckiego.

Park będzie miejscem wyjątkowym nie tylko ze względów krajoznawczych, lecz również edukacyjnych i zdrowotnych. W części edukacyjnej dominującą rolę odgrywać będzie woda oraz wiele innych ciekawostek łączących zabawę z nauką. Walory zdrowotne zapewnią tężnie solankowe, usytuowane w otoczeniu zieleni, z wygodnymi miejscami siedzącymi. Zakończenie prac związanych z budową parku planowane jest na czerwiec przyszłego roku.

Całkowity koszt budowy ścieżki rowerowej wyniósł 3 120 540,68 zł, z czego kwotę 2 093 714,00 stanowi dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego. W ramach inwestycji zostały przebudowane skrzyżowania, zjazdy indywidualne, zatoki autobusowe oraz odwodnienia. Ponadto wykonano estetyczne barierki ochronne, oznaczenia poziome i słupki odblaskowe poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Całkowita wartość projektu pn. „Budowa ścieżki rowerowej z Ciechanowa do Gołotczyzny wraz z parkiem rekreacyjno-poznawczym” wynosi 9 080 000,00 zł, w tym dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego wynosi 4 000 000,00 zł.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.