niedziela, 24 października 2021

Otwoccy kryminalni przechwycili nielegalne papierosy

Otwoccy kryminalni podjęli szereg zorganizowanych działań nastawionych na zwalczanie nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi, który powoduje straty finansowe dla budżetu państwa. Straty te wynikają z niezapłaconych należności celnych i podatków. W ramach podjętych czynności operacyjno-rozpoznawczych, na początku marca bieżącego roku funkcjonariusze przechwycili 960 sztuk „lewych” papierosów w Józefowie. Kilka dni później dotarli do posesji zajmowanych przez 52-latka, gdzie znaleźli i zabezpieczyli nielegalną amunicję oraz 148 sztuk papierosów bez znaków polskiej akcyzy. Tego samego dnia policjanci również zlikwidowali w Otwocku nielegalną wytwórnię papierosów, gdzie na miejscu zatrzymali podejrzanego 29-latka. Na dodatek mężczyzna był poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości. Obaj zatrzymani już usłyszeli zarzuty.

Na początku marca bieżącego roku otwoccy kryminalni pozyskali informację operacyjną o handlu wyrobami akcyzowymi na terenie Józefowa. Funkcjonariusze niezwłocznie udali się na ustalone wcześniej miejsce, gdzie podczas przeszukania pomieszczeń ujawnili 960 sztuk “lewych” papierosów. Na miejscu policjanci przesłuchali małżeństwo, 63-latkę i 65-latka. Oboje zgodnie zeznali, że znaleziony towar należy do kobiety, która zakupiła go do własnego użytku. Sprawa zostanie przekazana do Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, a 63-latka poniesie odpowiedzialność za popełnione wykroczenie posiadania wyrobów tytoniowych bez znaków polskiej akcyzy.

W dniu 9 marca kryminalni udali się do mieszkańca Otwocka, który jak wynikało z ich ustaleń miał posiadać nielegalną broń i amunicję oraz handlować nielegalnymi papierosami. Na miejscu, w toku przeszukania dwóch posesji i kilkunastu pomieszczeń zajmowanych przez 52-latka, policjanci znaleźli i zabezpieczyli łącznie 148 sztuk amunicji oraz ponad 43 tysiące sztuk papierosów różnych marek, bez znaków polskiej akcyzy. Zatrzymany noc spędził w celi na komendzie.

Zebrany w sprawie materiał pozwolił śledczym na przedstawienie mężczyźnie dwóch zarzutów dotyczących przechowywania towaru akcyzowego w postaci papierosów nieoznaczonych polskimi znakami akcyzowymi, czym spowodował uszczuplenie akcyzy i podatku VAT w na łączną kwotę prawie 47 tysięcy złotych oraz posiadania bez wymaganego zezwolenia amunicji. Prokurator Rejonowy w Otwocku zastosował wobec 52-latka dozór policyjny. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Jeszcze tego samego dnia otwoccy funkcjonariusze z wydziału kryminalnego wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu kontynuując podjęte działania, w ramach czynności operacyjnych zdobyli informację, że na terenie Otwocka, może odbywać się nielegalna produkcja wyrobów tytoniowych. Wówczas policjanci niezwłocznie udali się do ustalonej posesji, gdzie ujawnili nielegalną wytwórnię papierosów. W toku przeszukania pomieszczeń, funkcjonariusze zabezpieczyli dwie maszyny produkcyjne do wyrobów tytoniowych, ponad 64 tysiące sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, około 213 kilogramów krajanki tytoniowej, trzy kartony gilz oraz sprężarkę. Papierosy były już częściowo popakowane i przygotowane do sprzedaży. Podczas realizacji, na terenie nielegalnej wytwórni, policjanci zatrzymali 29-latka. Ponadto mężczyzna był poszukiwany listem gończym, w celu odbycia kary pozbawienia wolności w wymiarze 2 lat i 8 miesięcy za wcześniejsze konflikty z prawem.

Podejrzany o nielegalny proceder 29-latek już usłyszał zarzuty popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jego nielegalna działalność mogła narazić Skarb Państwa na uszczuplenia należności z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego w wysokości prawie 170 tysięcy złotych. Po wykonaniu czynności procesowych mężczyzna trafił do aresztu.

sierż. sztab. Paulina Harabin


Nasi partnerzy