piątek, 30 września 2022

Zatrzymani w sprawie kradzieży na cmentarzu

Do karczewskiego komisariatu wpłynęły zawiadomienia dotyczące kradzieży na terenie miejskiego cmentarza, do których doszło w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy. Łupem sprawców padły krzyże, litery oraz inne zdobienia pomników wykonane z kolorowych metali. Policjanci niezwłocznie podjęli różnego rodzaju działania prewencyjne oraz operacyjno-procesowe, które doprowadziły do zatrzymania dwóch podejrzanych osób. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 28-latka wraz z 37-latkiem dokonali kradzieży zdobień pomników o łącznej wadze 2,5 tony, tym samym powodując stary o łącznej wartości 562 tysięcy złotych. Policjanci apelują do wszystkich osób odwiedzających cmentarze na terenie całego powiatu otwockiego, by w przypadku ujawnienia grabieży cmentarza skontaktowali się z Komisariatem Policji w Karczewie.

W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy, na terenie karczewskiego cmentarza pojawiły się „cmentarne hieny”. Jak wynika z przyjętych przez karczewskich śledczych zawiadomień, łupem sprawców padły krzyże, litery oraz inne zdobienia pomników wykonane z kolorowych metali. Ponadto do lokalnej Policji cały czas napływają informacje, że takich kradzieży było znacznie więcej oraz doszło do nich także na terenie cmentarza w Kołbieli, Otwocku, Grójcu i Błędowie. Funkcjonariusze prowadzący postępowanie nie wykluczają, że grabieże miejsc pochówku miały miejsce na terenie całego garnizonu stołecznego.

W miniony poniedziałek niezwłocznie podjęte przez karczewskich policjantów działania prewencyjne oraz operacyjno-procesowe doprowadziły do zatrzymania dwóch podejrzanych osób. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 28-latka wraz z 37-latkiem dokonali kradzieży zdobień pomników o łącznej wadze 2,5 tony, tym samym powodując stary o łącznej wartości 562 tysięcy złotych, a skradzione przedmioty sprzedawali na skupach złomu. Oboje trafili do policyjnych cel.

W chwili obecnej trwają czynności zmierzające do ustalenia wszystkich okoliczności zaistniałego zdarzenia i przedstawienia zatrzymanym zarzutów karnych.

Policjanci proszą wszystkie osoby odwiedzające groby na terenie powiatu otwockiego, aby w przypadku ujawnienia grabieży miejsca pochówku, zgłosiły się osobiście do Komisariatu Policji w Karczewie przy ul. Kościelnej 57 lub skontaktowały się telefonicznie z dyżurnym pod numer +48 47 724 18 55.


Zobacz również