Parafia w Pacynie powstała po 1303 r. i składała się z 9 osad. Obecnie parafia św. Wawrzyńca w Pacynie należy do dekanatu Sanniki, diecezji łowickiej. Pierwszy kościół p.w. śś. Bartłomieja Apostoła i Katarzyny, wzmiankowany jeszcze w 1512 r., był drewniany. Około 1588 r. uległ spaleniu, odbudowany przed 1603 r. Generalny remont został przeprowadzony w 1784 r. staraniem Filipa Nereusza Dembowskiego, cześnika, późniejszego podstolego gostynińskiego. W 1909 r. kościół rozebrano. Drugi kościół neogotycki, murowany p.w. św. Wawrzyńca budowany był w latach 1897–1901 wg projektu architekta Artura Goebla przez Ludwika Kuzieńskiego majstra murarskiego z Sannik.
Konsekracji dokonał w 1921 r. biskup Stanisław Gall. Ołtarz główny oraz 2 boczne są neogotyckie z rzeźbami Wincentego Bogaczyka. W ołtarzu głównym jest umieszczony obraz św. Wawrzyńca namalowany przez Ignacego Stelmaskiego w 1909 roku. Kościół dwukondygnacyjny: pod prezbiterium krypta, nad wejściem głównym chór, w części środkowej jedna kondygnacja. W nawie głównej strop drewniany, deskowy, żebrowany o przekroju ostrołukowym. W nawach bocznych płaski, deskowy, otynkowany. Filary drewniane, sześcioboczne. Do cennych zabytków należą: krzyż drewniany barokowy z przełomu XVIII i XIX w., kielich barokowy gładki z 1705 r. z inicjałami C.W.B oraz herbem Borkowiczów, relikwiarz cynowy posrebrzany z 1 poł. XIX w. z mosiężną figurką Chrystusa Ukrzyżowanego.
Współczesne organy w kościele powstały w 1905 r. Budowniczym instrumentu była firma Dominika Biernackiego. W kościele znajduje się płyta epitafijna Zdzisława Czarnockiego, właściciela Kątów, z płaskorzeźbą głowy zmarłego, wykonana przez Bartłomieja Mazurka w 1920 r. Na nieużytkowanym cmentarzu grzebalnym zachowały się nagrobki: murowany z żeliwną tablicą Marii Rygolle Savary, księżniczki Rovigo, córki marszałka napoleońskiego, pierwszej żony Romana Mikorskiego, właściciela Słubic, zmarłej w 1866 r. oraz jej wcześniej zmarłych dzieci. Są także płyty żeliwne z 2. poł. XIX w. Zdzisława i rodziny Czarnowskich oraz rodziny Góreckich.
Msze Święte:
Niedziela: 8:30, 10:00, 12:00