Pilne
  • Wybory wygrane w I turze: Warszawa - Rafał Trzaskowski *** Płock - Andrzej Nowakowski *** Grodzisk Mazowiecki - Tomasz Krupski *** Ciechanów - Krzysztof Kosiński *** Płońsk - Andrzej Pietrasik *** Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski *** Piaseczno - Daniel Putkiewicz *** Otwock - Jarosław Margielski *** Pruszków - Piotr Bąk *** Przasnysz - Łukasz Chrostowski *** Sierpc - Jarosław Perzyński *** Żyrardów - Lucjan Chrzanowski                Wybory wygrane w I turze: Warszawa - Rafał Trzaskowski *** Płock - Andrzej Nowakowski *** Grodzisk Mazowiecki - Tomasz Krupski *** Ciechanów - Krzysztof Kosiński *** Płońsk - Andrzej Pietrasik *** Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski *** Piaseczno - Daniel Putkiewicz *** Otwock - Jarosław Margielski *** Pruszków - Piotr Bąk *** Przasnysz - Łukasz Chrostowski *** Sierpc - Jarosław Perzyński *** Żyrardów - Lucjan Chrzanowski

Pielgrzymka maturzystów diecezji płockiej na Jasną Górę

Ze słabości może wypływać największa siła. Warto swoje ograniczenia przekuć na sukcesy, zmierzyć się ze swoją słabością – zachęcił ks. biskup Mirosław Milewski maturzystów z diecezji płockiej, którzy 11 kwietnia 2022 r. pielgrzymowali na Jasną Górę. Pielgrzymkę zorganizował wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku pod hasłem „Moc w słabości” (por. 2 Kor 12,9).

Bp Mirosław Milewski przewodniczył na Jasnej Górze Mszy św. z udziałem maturzystów. W homilii stwierdził, że wielu maturzystów tam, bo wierzy, że jest to dom Matki. Ta niezwykła Matka pomaga i podpowiada, jaką drogę wybrać. Patrzy na życie nie tylko z ludzkiej, ziemskiej perspektywy, ale przede wszystkim z perspektywy Bożej; perspektywy, która sięga dalej niż wzrok i przewidywanie człowieka.

Modląc się przed wizerunkiem Matki Bożej z Jasnej Góry, możecie powierzyć jej swoje życie i swoją przyszłość. Możecie powiedzieć Jej o swoich lękach, możecie prosić Ją o wskazanie właściwej drogi w życiu – sugerował kaznodzieja.

Przypomniał, że tegoroczna pielgrzymka maturzystów diecezji płockiej odbywa się pod hasłem „Moc w słabości”. To słowa zapisane w liście do Koryntian przez św. Pawła, który sam zmagał się z różnymi słabościami. W pewnym momencie poprosił Jezusa, by odszedł od niego, ponieważ uważał się za niegodnego bycia apostołem. Wówczas Jezus powiedział: „Wystarczy ci mojej łaski, moc bowiem w słabości się doskonali” (2 Kor 12,9).

Bp Milewski przyznał, że każdy człowiek, a szczególnie młody, doświadcza chwil słabości, jednak może z niej wypływać największa siła. Warto „swoje ograniczenia przekuć na swoje sukcesy”. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy podejmie się trud walki ze słabością.

Życie staje przed wami otworem, możecie wiele osiągnąć w sferze studiów, wykształcenia, pracy, ale także w sferze osobowości, tego, jakimi ludźmi się staniecie, jakimi będziecie małżonkami i rodzicami dla swoich dzieci. Ale to się nie stanie samo: to wymaga od każdego z was „wstania z kanapy”, jak mówił papież Franciszek i ruszenia do walki z samym sobą – zaznaczył biskup.

Dodał, że w zbliżającym się czasie matury, czasie ważnych decyzji, trzeba w „podróż w dorosłość” wyruszyć z odwagą i świadomością, że młodzi nie są sami. Czuwa nad nimi Maryja, a przewodnikiem po drogach życia chce być Jezus, który zaprasza do odważnego mierzenia się ze swoimi słabościami.

W programie pielgrzymki było ponadto nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich oraz świadectwo Jana Meli. Przekonywał, że „wszystko jest po coś”, a cierpienia i trudne sytuacje kształtują człowieka. Podkreślił, że w najtrudniejszych momentach życia prowadził go Bóg, a „największym Everestem” było dla niego przyjęcie miłości Boga oraz akceptacja siebie. Potem klerycy płockiego seminarium poprowadzili modlitwę o przyjście Ducha Świętego.

W pielgrzymce na Jasną Górę wzięło udział około 1900 maturzystów z katechetami, księżmi, nauczycielami, rodzicami (łącznie około 2100 osób). Instytucje oświatowe reprezentowali: wicekurator Kuratorium Oświaty w Warszawie Krzysztof Wiśniewski i dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ciechanowie Jacek Zawiśliński.

Organizatorem pielgrzymki był wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku. Zawiązanie wspólnoty pielgrzymkowej w bazylice poprowadził zespół Vademecum Wiary z z parafii pw. św. Jana Pawła II w Pułtusku, pod kierunkiem ks. Bogdana Kołodziejskiego. Młodzież z poszczególnych szkół włączyła się w oprawę Mszy św. i Drogę Krzyżową oraz zajęła sprawami porządkowymi.Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.