Intercity prezentuje plany taborowe

Trwa intensywna realizacja strategii inwestycyjnej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”. Po historycznym 2022 roku narodowy przewoźnik nie zwalnia tempa i zapowiada kolejne inwestycje. Na najbliższe 12 miesięcy zaplanowano podpisanie istotnych umów i odbiory kolejnych nowych lub zmodernizowanych pojazdów. Wzmocnią one park taborowy, co pozwoli na oferowanie podróży w wyższym komforcie i zwiększanie dostępności komunikacyjnej.

W ostatnim kwartale 2022 roku park taborowy PKP Intercity wzmocniły pierwsze 2 z 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych FLIRT z siedleckiej fabryki STADLER. W nadchodzących miesiącach przewoźnik odbierze kolejne 10 jednostek, tym samym kompletując zamówienie o wartości ponad miliarda złotych. Składy FLIRT posiadają wygłuszenie akustyczne, co podnosi komfort podróży oraz systemy odzyskiwania energii elektrycznej wytworzonej podczas hamowania. FLIRTY zaprojektowano z myślą o ochronie środowiska, bowiem materiały z których zbudowano pojazdy są ekologiczne i podlegają recyklingowi. W nowych zespołach trakcyjnych pasażerowie mogą skorzystać z licznych udogodnień, m.in. klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, wzmacniaczy sygnału GSM/LTE czy bezprzewodowego internetu.

Flotę narodowego przewoźnika wzmocnią niedługo kolejne elektryczne zespoły trakcyjne ED74, które przechodzą modernizację w zakładach PESY w Mińsku Mazowieckim. Ostatnie 2 z 14 jednostek ED74 mają zostać odebrane w pierwszym półroczu. Zmodernizowane pojazdy są wyposażane m.in. w klimatyzację, Wi-Fi, dostęp do gniazdka elektrycznego i wzmacniacze sygnału komórkowego. Są też dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a każdy skład oferuje miejsce przeznaczone do przewozu rowerów.

W pierwszym kwartale zostaną również zakończone dostawy lokomotyw nowych lekkich lokomotyw manewrowych w ramach kontraktu z CZ Loko na dostawę 10 takich pojazdów. Nowe lekkie lokomotywy spalinowe będą wykorzystywane do pracy manewrowej i zestawienia składów wagonowych na bocznicach.

W 2023 roku park taborowy przewoźnika wzmocnią pierwsze z 10 lokomotyw wielosystemowych z nowosądeckiego Newagu. Umowa została podpisana w październiku 2021 roku, a PKP Intercity ma prawo rozszerzyć zamówienie do 15 pojazdów. Lokomotywy wielosystemowe pojadą nawet 200 km/h, co pozwoli na efektywne wykorzystanie modernizowanych linii kolejowych. Dodatkowo będą posiadały homologację na sześć krajów, dzięki czemu poprowadzą składy wagonowe nie tylko po polskich, lecz również europejskich sieciach kolejowych.

Flotę przewoźnika wzmocnią zmodernizowane wagony różnych typów, rozpoczną się bowiem odbiory jednostek unowocześnianych w ramach różnych kontraktów – m.in. w ramach zamówienia na modernizację 90 wagonów z FPS H. Cegielski w Poznaniu oraz umowy na modernizację 14 wagonów 111/112ALux, podpisanej z konsorcjum COMPREMUM i TRANSTRAIN. Park taborowy wzmocnią także pierwsze wagony serii 152A i 154A, które przechodzą naprawy główne na piątym poziomie utrzymania (P5). Prace realizuje PESA Bydgoszcz. Do przewoźnika trafi także 60 wagonów modernizowanych wewnętrznie przez PKP Intercity Remtrak. Działalność zakładu to efekt potężnych inwestycji i modernizacji, które przeprowadziło PKP Intercity w ostatnich latach.

Systematycznie realizujemy naszą strategię inwestycyjną, która zmienia kolej na lepsze i pozwala na stałe podnoszenie jakości oferowanych usług. 2023 rok przyniesie kolejne wzmacnianie naszego parku taborowego i zawarcie kontraktów, których efekty odczujemy już niedługo. W tak trudnym gospodarczo okresie nasze potężne inwestycje to także realne wsparcie dla polskiej branży kolejowej – mówi Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

Nowe kontrakty w 2023 roku
Na 2023 rok PKP Intercity planuje również podpisanie kolejnych ważnych umów taborowych. Już w pierwszym kwartale podpisana zostanie z nowosądecką spółką Newag umowa na dostawę 20 lokomotyw elektrycznych. Odbiory pierwszych jednostek planowane są na koniec bieżącego roku. Będą to pojazdy podobne do znanych i eksploatowanych przez PKP Intercity lokomotyw EU160 Griffin.

W tym roku podpisana zostanie także umowa na dostawę wyczekiwanych składów typu push-pull. Umowa zakłada zakup 38 siedmiowagonowych składów dwupiętrowych wraz z 45 lokomotywami elektrycznymi wielosystemowymi.

Kolejnym istotnym kontraktem, którego podpisanie zaplanowane jest na 2023 rok jest umowa na dostawę 63 lokomotyw wielosystemowych, a prawo opcji, które będzie w niej zawarte, pozwoli przewoźnikowi rozszerzyć zamówienie o dodatkowe 32 jednostki.

W 2023 roku PKP Intercity planuje również rozstrzygnięcie największego w historii przewoźnika, pod względem liczby zamówionych jednostek, przetargu na zakup 300 nowych wagonów z opcją rozszerzenia zamówienia o kolejne 150 jednostek. Realizacja kontraktu wprowadzi nową jakość na tory, zarówno pod względem rozwiązań technicznych, jak i designu. Nowe wagony zostaną wyposażone w udogodnienia, które już dziś stają się standardem w pociągach PKP Intercity. Wśród nich będą między innymi ładowarki indukcyjne czy dodatkowa przestrzeń na bagaż zlokalizowana pod fotelami (w części wagonów). Nowo zamówione wagony wyróżnią się też nowym designem, który zapewni podróżnym większy komfort. Wnętrza będą miały nową malaturę o bardziej przytulnym i kameralnym charakterze. Przygotowany projekt to zestaw rozwiązań stylistycznych i funkcjonalnych, który staną się powtarzalnym, intuicyjnym i charakterystycznym standardem PKP Intercity.

Narodowy przewoźnik planuje też poszerzyć pulę wagonów COMBO. Po polskich torach jeździ już 60 jednostek tego typu, które spełniają różnorodne potrzeby podróżnych. Te wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie, posiadają odpowiednio wyciszone wnętrza, a w środku znajdziemy przedziały rodzinne, dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózku, część bezprzedziałową i przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery. W 2023 roku ogłoszony zostanie przetarg na modernizację i modyfikację 50 kolejnych wagonów do standardu COMBO – PKP Intercity chce podpisać umowę jeszcze przed 2024 rokiem. Również w tym terminie planowane jest zawarcie kontraktu na wykonanie napraw na poziomie P5 40 wagonów Z1A/B.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.