wtorek, 28 września 2021

Po pomoc medyczną przyszedł pod bramę więzienia

Funkcjonariusze Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Popowie udzielili pomocy rannemu mężczyźnie, który resztą sił dotarł przed bramę jednostki w poszukiwaniu ratunku.

Dziś (21.10) około godziny 15.00, z-ca dowódcy zmiany Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Popowie mł. chor. Rafał Łezka, przez system monitoringu zauważył mężczyznę, który słaniając się na nogach zbliżał się do bramy głównej jednostki, w pewnym momencie mężczyzna osunął się na ziemię i przestał się poruszać.

Mł. chor. Łezka natychmiast udał się w rejon bramy głównej, jednocześnie powiadamiając o sytuacji innych funkcjonariuszy. Po przybyciu na miejsce stwierdził, że mężczyzna jest ranny w rękę i wymaga pomocy medycznej. Niezwłocznie powiadomił pełniącą służbę w jednostce pielęgniarkę mł. chor. Ewę Gajewską, która po przybyciu na miejsce błyskawicznie oceniła sytuację jako zagrażającą życiu człowieka, wezwała zespół pogotowia ratunkowego, a następnie z zachowaniem procedur bezpieczeństwa epidemicznego, udzieliła poszkodowanemu pierwszej pomocy i zabezpieczyła rannego do czasu przybycia zespołu pogotowia ratunkowego.

Po nawiązaniu kontaktu z mężczyzną okazało się, że przygotowywał on drewno opałowe na pobliskiej działce, w pewnym momencie piła tarczowa zaczepiła o rękaw jego ubrania wciągając przedramię pod stalowe zęby. Rany szarpane, które powstały spowodowały znaczny ubytek krwi u mężczyzny i osłabienie. Nie był wstanie sam wezwać pomocy, a w pobliżu nie było innych osób, pomyślał, że uda mu się dojść w okolice więzienia zanim straci przytomność, a tam ktoś zauważy go przez system monitoringu i wezwie pomoc. Nie pomylił się, a czujność jaką wykazali się funkcjonariusze Służby Więziennej z OZ Popowo przyczyniła się do uratowania zdrowia, a może nawet życia ludzkiego.

Funkcjonariuszom z Oddziału Zewnętrznego w Popowie gratulujemy błyskawicznej reakcji i postawy godnej naśladowania. Dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie obywateli – w każdym miejscu i czasie – to obowiązek wszystkich funkcjonariuszy państwowych, który z dumą realizujemy.

Opracowanie kpt. Paweł Basior


Nasi partnerzy