Ponad 1160 wraków przestało szpecić Warszawę dzięki strażnikom miejskim

Zardzewiała karoseria, wystające podzespoły, otwarte baki, wybite szyby, nierzadko wyciekające płyny eksploatacyjne… Auta porzucone wciąż można spotkać na ulicach i parkingach Warszawy, gdzie miesiącami blokują miejsca. Nie dość, że szpecą miasto, to jeszcze są zagrożeniem np. dla bawiących się nieopodal dzieci i dla środowiska. Mimo epidemii strażnicy zajmujący się usuwaniem takich aut nie zwalniają i kontynuują czynności by tego typu „ozdób” było w stolicy jak najmniej. W pierwszych czterech miesiącach tego roku dzięki ich działaniom z ulic Warszawy zniknęły 1163 wraki.

W wyniku podjętych działań, w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2020 r. z ulic Warszawy usunięto 1163 tzw. wraki, w tym 500 z nich, dzięki czynnościom strażników, usunęli na własny koszt posiadacze tych aut, a 35 pojazdów przywrócili do stanu używalności.

Najwięcej wraków usunięto z terenów: Mokotowa – 152; Praga Południe – 126; Targówka – 111.
Najmniej wraków usunięto z terenów: Wesołej – 11; Rembertowa – 12; Wilanowa – 31.

W analogicznym okresie 2019 r. wraków było mniej. W wyniku działań strażników z terenu miasta usunięto 833 pojazdy. Właściciele sami usunęli 428 wraków, a 26 przywrócili do stanu używalności.

Najwięcej wraków usunięto z terenów: Mokotowa – 111; Praga Południe – 95; Targówka – 81.
Najmniej wraków usunięto z terenów: Wesołej – 8; Rembertowa – 9; Ursusa – 18.

Działania, które podejmują warszawscy strażnicy mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Są również jednym z elementów przeciwdziałania degradacji przestrzeni miejskiej. Interweniujemy kiedy pojazdy są zniszczone, z których wyciekają płyny eksploatacyjne. Często wraki są niezabezpieczone przed dostępem osób trzecich. Z pojazdów wystają elementy uszkodzonej karoserii. Zagrożeniem mogą być również wybite szyby. Czasami pojazdy są tak zdewastowane, że trudno w pierwszej chwili stwierdzić z jaką marką mamy do czynienia. Zdarza się, że część z wraków dosłownie służy za śmietniki. Nie tylko same pojazdy są zanieczyszczone odpadami, ale również teren wokół nich. W przypadku kiedy pojazd stanowi zagrożenie, bezzwłocznie wydawana jest dyspozycja jego usunięcia. W innych sytuacjach nasze czynności zmierzają do zmobilizowania właściciela pojazdu, tak aby to on usunął wrak lub przywrócił pojazd do stanu użytkowego. Funkcjonariusze z Referatu ds. Pojazdów wszczynali czynności m.in. w przypadku aut powypadkowych, spalonych – niebezpiecznych dla mieszkańców i środowiska, blokujących miejsca parkingowe i szpecących miasto, a także tych pozostawionych bez tablic rejestracyjnych. Mimo, że prowadzone czynności są czasochłonne i czasami utrudnione, dokładamy wszelkich starań, aby wrak zniknął z terenu miasta.
Auta usuwane są na wytypowane parkingi. Tam jeszcze przez jakiś czas czekają, aż zgłoszą się po nie ich właściciele. Jeżeli w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, pojazd nie zostanie odebrany, uznaje się, że został on porzucony z zamiarem wyzbycia się. Wówczas z mocy ustawy przechodzi na własność gminy i poddawany jest recyklingowi.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.