Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Płońsku

27 maja 2022 roku Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Maciej Wąsik w asyście Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka wzięli udział w Komendzie Powiatowej PSP w Płońsku w uroczystym apelu z okazji Dnia Strażaka oraz jubileuszu trzydziestolecia Państwowej Straży Pożarnej.

Podczas uroczystości z udziałem strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu, wręczone zostały zasłużonym medale, odznaczenia, dyplomy komendanta głównego PSP oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

W 2022 roku weszła w życie pierwsza w historii polskiego pożarnictwa ustawa o OSP. Dzięki niej druhny i druhowie, po przekroczeniu wieku emerytalnego, mogą liczyć na dodatkowe świadczenie ratownicze w wysokości 200 zł miesięcznie. Podczas uroczystości decyzje o przyznaniu takowego świadczenia odebrało uroczyście 8 druhów OSP. Do zasłużonych druhów skierował swoje słowa obecny na uroczystości wiceminister MSWiA Pan Maciej Wąsik: „Dziękuję druhom i druhnom seniorom za ich wieloletnią służbę, poświęcenie. Cieszę się, że jako członek kierownictwa MSWiA mogłem współtworzyć ustawę o OSP, która dała możliwość uhonorowania druhów dodatkami do emerytur”.

Do podziękowań za wiele lat służby ochotniczej w ratowaniu ludzkiego życia i mienia, dołączył się również w swoim przemówieniu gen. brygadier Andrzej Bartkowiak: „Nisko się Wam kłaniam Szanowni Weterani służby strażackiej i bardzo się cieszę, że dzisiaj otrzymaliście te zasłużone decyzje – że otrzymacie dodatek emerytalny, który Wam się jak mało komu należy…„

Po zakończeniu ceremonii odznaczeń, awansów i wręczenia decyzji, Pan Maciej Wąsik Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w asyście gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka Komendanta Głównego PSP oraz st. bryg. Artura Gonery Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, wręczyli funkcjonariuszowi Komendy Powiatowej PSP w Płońsku akt przekazania oraz kluczyki do ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego, dokonując tym samym uroczystego przekazania samochodu dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Płońsku.

Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak zabierając głos podczas apelu, podsumował w kilku słowach moc sił ratowniczych formacji PSP i OSP: „Mamy do dyspozycji nie tylko 30 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej ale mamy 230 tys. przeszkolonych druhów na najwyższym poziomie. To jest największa armia w Polsce! Jak do tego dodamy, blisko 400 tys. ludzi, którzy są stowarzyszeni w OSP, którzy pomagają, to mamy blisko 700 tys. ludzi. To jest po prostu siła, o której każde państwo mogłoby pomarzyć. Jesteśmy gotowi w każdej chwili, w każdym miejscu w naszej ojczyźnie, świadczyć usługi na najwyższym poziomie!”

Serdecznie gratulujemy odznaczonym i awansowanym, a strażakom JRG w Płońsku życzymy, aby otrzymany samochód służył sprawnie przez wiele lat.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP, redagowała sekc. Katarzyna Urbanowska – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.
Zdjęcia: Łukasz Wielechowski

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.