Powiatowe Obchody Święta Policji w Mińsku Mazowieckim

Z okazji 103 rocznicy powołania Policji Państwowej, na dziedzińcu mińskiej komendy odbył się uroczysty apel na który przybyli znamienici goście z komendantem stołecznym policji nadinspektorem Pawłem Dzierżakiem na czele. Funkcjonariusze odebrali z rąk generała resortowe odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Były gratulacje, podziękowania i życzenia satysfakcji z dalszej służby.

W czwartek (14.07) na dziedzińcu komendy przy ul. Wyszyńskiego odbył się uroczysty apel z okazji 103 rocznicy powołania Policji Państwowej, na którym pojawili się znamienici goście z Komendantem Stołecznym Policji nadinspektorem Pawłem Dzierżakiem na czele. Właśnie szefowi garnizonu warszawskiego, dowódca uroczystości nadkomisarz Robert Momot złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystego apelu. Komendant Dzierżak przywitał się ze sztandarem mińskiej komendy, dokonał przeglądu pododdziału a następnie przywitał się ze wszystkimi funkcjonariuszami i zaproszonymi osobami.

Następnie z okazji Święta Policji została podniesiona na maszt flaga państwowa a wszyscy zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Kolejnym punktem scenariusza było uczczenie minutą ciszy zmarłych w ostatnich latach policjantów Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim – Ś. P. starszego aspiranta Dariusza Jurzyka, Ś. P. starszego sierżanta Marcina Szpyruka, Ś. P. sierżanta sztabowego Jarosława Słodownika i Ś. P. sierżanta sztabowego Karola Tabaczka. Cześć Ich Pamięci!

Jako pierwszy głos zabrał gospodarz uroczystości Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim inspektor Sławomir Rogowski. Komendant przywitał wszystkich zaproszonych gości wśród których znaleźli się: wicemarszałek Senatu RP Pani Maria Koc, posłowie Teresa Wargocka i Czesław Mroczek, I wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, starosta miński Antoni Jan Tarczyński wraz z wicestarostą Witoldem Kikolskim, burmistrzowie miast i wójtowie gmin powiatu mińskiego, dowódcy, komendanci i szefowie jednostek mundurowych z Mińska Mazowieckiego i okolic w tym wojska, straży pożarnej, straży miejskiej i nadleśnictwa, wiceszefowa prokuratury rejonowej w Mińsku Mazowieckim Barbara Sobotka, prezes sądu rejonowego w Mińsku Mazowieckim Agnieszka Szydlarska wraz z dyrektorem Katarzyną Jerzak, oraz przedstawiciele urzędów, instytucji i inspektoratów, duchowieństwa z kapelanem mińskiej komendy ks. Jerzym Daneckim i zaprzyjaźnieni dyrektorzy szkół powiatu mińskiego a także przedstawiciele lokalnych mediów.

Komendant dziękował wszystkim policjantom za pełnioną służbę, za poświęcenie i zaangażowanie w wypełnianie zadań służbowych. Pogratulował otrzymanych awansów i życzył satysfakcji z dalszej pracy zawodowej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Wyraził także nadzieję, że kolejne święto policji odbędzie się już w nowej siedzibie komendy, która to inwestycja realizowana jest zgodnie z planem, urzeczywistniając wieloletnie marzenia policjantów o nowoczesnej spełniającej najwyższe kryteria komendzie.

Święto Policji to czas wręczania odznak i medali. Najwyższą formą uznania dla wieloletniej służby jest specjalnie ustanowiony medal nadawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal nadawany jest za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Dwóch policjantów KPP w Mińsku Mazowieckim:
– nadkom. Mariusz Urlich zastępca naczelnika wydziału dochodzeniowo – śledczego
– asp. Ireneusz Przybyłowski kontroler wydziału ruchu drogowego mińskiej komendy

otrzymali brązowe medale za długoletnią służbę. Medale te zostaną wręczone podczas uroczystości Święta Policji w Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie. Gratulujemy odznaczonym!

Formą podziękowania funkcjonariuszom za efektywne wypełnianie powierzonych obowiązków służbowych oraz zaangażowanie w realizację zadań jest wyróżnienie resortowym odznaczeniem. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 5 policjantów otrzymało odznaczenie zasłużony policjant.

Srebrną odznakę zasłużony policjant otrzymali:
– asp. szt. Dariusz Izdebski – asystent Zespołu Wykroczeń Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim
– asp. szt. Mariusz Pogorzelski – zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Stanisławowie

Brązową odznakę zasłużony policjant otrzymali:
– kom. Leszek Jarek – dyżurny Zespołu Dyżurnych KPP w Mińsku Mazowieckim
– asp. szt. Wiesław Jurczyk – starszy dzielnicowy komisariatu Policji w Sulejówku
– asp. szt. Robert Tomaszewski – asystent wydziału Ruchu Drogowego KPP w Mińsku Mazowieckim

Święto Policji to także czas awansów na wyższe stopnie służbowe. Łącznie w mińskiej komendzie wyższe stopnie służbowe odebrało ponad 100 policjantów, których podczas wczorajszego apelu reprezentowali funkcjonariusze w korpusach szeregowych, podoficerów, aspirantów i oficerów młodszych.

Za szczególne zaangażowanie i budowanie pozytywnego wizerunku policji, nagrodą Komendanta Głównego Policji został wyróżniony 1 policjant, Nagrodą Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim wyróżnionych zostało 163 policjantów i 32 pracowników Policji, natomiast władze samorządowe naszego powiatu wyróżniły nagrodami motywacyjnymi 53 policjantów na łączna sumę 50 800 złotych. Gratulujemy wyróżnionym!

Podczas apelu miał miejsce jeszcze jeden uroczysty moment. Sztandar jednostki został odznaczony medalem przez Związek Piłsudczyków RP reprezentowany przez pułkownika związku Pana Ignacego Wieczorka, który odczytał stosowaną uchwałę nadającą medal. Związek Piłsudczyków wręczył także medal 100-lecia Bitwy Warszawskiej Komendantowi Powiatowemu Policji w Mińsku Mazowieckim insp. Sławomirowi Rogowskiemu.

Po tym wydarzeniu przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości. Wszyscy dziękowali mundurowy za trud, poświęcenie i służbę pełnioną na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Życzyli satysfakcji, dalszych awansów i bezpiecznej służby.

Jako ostania głos zabrała st. post. Edyta Rutkowska z ogniwa patrolowo – interwencyjnego komisariatu policji w Halinowie, która w imieniu wszystkich awansowanych i odznaczonych policjantów podziękowała za docenienie naszej służby i wspominając myśl Alberta Einsteina przytoczyła słowa: „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”.

Ostatnim elementem uroczystego apelu było odprowadzenie sztandaru komendy i złożenie meldunku o zakończeniu uroczystości. Tym akcentem zakończyła się oficjalna część obchodów Święta Policji w Mińsku Mazowieckim. Na koniec jednak poprosiliśmy gości o pozostanie bowiem na awans czekał jeszcze jeden policjant.

Wtedy na dziedziniec wmaszerował posterunkowy Ryś, lokalna policyjna maskotka, która od kilku miesięcy wspiera profilaktyczne działania mińskich policjantów. Aktu mianowanie na starszego posterunkowego dokonali Pani Janina Ewa Orzełowska, dzięki pomocy której możliwy był zakup maskotki oraz komendant stołeczny policji nadinsp. Paweł Dzierżak. Tym żartobliwym i wesołym wydarzeniem zakończyło się wczorajsze święto.

podkom. Marcin Zagórski
foto: starostwo powiatowe w Mińsku Mazowieckim

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.