13 lipca 2023 roku o godzinie 21:20 do Państwowej Straży Pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku hali magazynowej przy ul. Kacpury w Warszawie.
Zadysponowane zostały jednostki PSP, które po dotarciu na miejsce zdarzenia zastały rozwinięty pożar w środkowej części hali magazynowej, w której znajdowały się zbiorniki z substancjami chemicznymi. Zadysponowano dodatkowe zastępy, w tym Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego (SGRChem-Eko) z JRG 6 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy.
W pierwszej fazie działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, otwieraniu pomieszczeń przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego oraz podawaniu wody i piany w natarciu od zewnątrz na palące się zbiorniki z chemikaliami oraz na ściany i strop, w celu obrony zagrożonej części hali. Ze względu na zagrożenie stwarzane przez substancje wypływające z uszkodzonych pojemników, uszczelniono studzienki kanalizacyjne, aby nie dopuścić do skażenia.
Na miejsce akcji gaśniczej przybył Zastępca Komendanta Miejskiego PSP m.st. Warszawy st. bryg. Sławomir Sierpatowski, który przejął dowodzenie i podtrzymał dotychczasowy zamiar taktyczny. Następnie przybył również Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Artur Gonera, Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie i Grupa Operacyjna Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy.
Podczas działań monitorowano strefę pożarową pod kątem zagrożenia chemicznego przy pomocy specjalnych urządzeń pomiarowych oraz kontrolowano rozmieszczenie temperatury palącego się budynku za pomocą drona z termowizją. Na miejsce przybył samochód specjalny Pgaz, który prowadził działania związane z konserwacją sprzętu ochrony dróg oddechowych.
Po zapanowaniu nad pożarem (nie rozprzestrzeniał się – tzw. „lokalizacja” pożaru) działania polegały na dalszej kontroli strefy zagrożenia chemicznego oraz dogaszaniu zarzewi ognia. Po zakończonej akcji gaśniczej, ratownicy SGRChem-Eko zabezpieczeni w specjalne ubrania chroniące przed czynnikami chemicznymi i aparaty ochrony dróg oddechowych przeprowadzili rozpoznanie pod kątem zagrożenia chemicznego. Zlokalizowano wyciek stężonego kwasu solnego z uszkodzonego zbiornika DPPL. Wobec stwierdzenia wycieku podjęto decyzję o przepompowaniu kwasu, przy użyciu pompy beczkowej, do szczelnego zbiornika zastępczego, wykonanego z tworzywa kwasoodpornego.
Podczas prowadzenia działań ratownicy zabezpieczani byli przez rotę RIT z JRG 9 (RIT to przeszkolony zespół strażaków zapewniający szybką interwencję w przypadku poszkodowanego strażaka przebywającego w strefie niebezpiecznej).
Ostatni samochód pożarniczy wrócił do koszar po prawie 10 godzinach działań – o godz. 7:05. W pożarze tym na szczęście nikt nie ucierpiał.
W działaniach udział brało ponad 35 samochodów pożarniczych i blisko 100 strażaków.
Opracowanie: st. sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.