Prowadziła szkołę i wystawiała zaświadczenia bez prawidłowych egzaminów

40-latkę zatrzymali funkcjonariusze wydziału do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą wołomińskiej komendy. Kobieta, jako właścicielka szkoły zajmującej się prowadzeniem kursów specjalistycznych w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, wystawiała zaświadczenia o ukończeniu takich kursów bez prawidłowo przeprowadzonego szkolenia i w wymaganym zakresie godzinowym. 40-latka na obecnym etapie prowadzonego postępowania usłyszała 9 zarzutów poświadczenia nieprawdy i 9 kolejnych używania dokumentów poświadczających nieprawdę. Prokurator w Wołominie zastosował wobec niej policyjny dozór, poręczenie i zabezpieczenie majątkowe. Może jej teraz grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze wydziału do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą wołomińskiej komendy ustalili, że na terenie powiatu wołomińskiego ma swoją siedzibę szkoła zajmująca się szkoleniem osób w zakresie przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych ADR. Posiadane przez policjantów informacje wskazywały, że jej właścicielka wystawiała zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu, bez prawidłowo przeprowadzonego szkolenia, w wymaganym zakresie godzinowym wskazanym w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 29 maja 2012 r. w sprawie prowadzenia kursów z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych. Zaświadczenie takie upoważniało osobę „rzekomo uczestniczącą” w szkoleniu do podejścia do egzaminu końcowego. Kobieta miała tym samym poświadczać nieprawdę w wystawianych dokumentach w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej.

Policjanci postanowili to sprawdzić. Prowadzone przez nich kilkudniowe czynności potwierdziły ich przypuszczenia. W dniach, kiedy miały odbywać się szkolenia w szkole pojawiała się głównie tylko jej właścicielka, brak było natomiast osób uczestniczących w szkoleniu. 11 września funkcjonariusze udali się do szkoły, gdzie zastali 40-latkę oraz egzaminatora i mężczyznę z wystawionym zaświadczeniem o ukończeniu kursu podstawowego przewozu towarów niebezpiecznych.

W związku ze stwierdzonym przez funkcjonariuszy faktem, że szkolenia nie odbywały się zgodnie z harmonogramem oraz okazaną listą obecności, a właścicielka szkoły wystawiła zaświadczenie o ukończeniu kursu podstawowego, poświadczając przy tym nieprawdę w dokumentach, celem uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej, została zatrzymana i osadzona w policyjnej celi. Osobę biorącą udział w egzaminie przesłuchano w charakterze świadka.

Funkcjonariusze na obecnym etapie prowadzonego postępowania przedstawili 40-latce 9 zarzutów poświadczenia nieprawdy i 9 kolejnych używania dokumentów poświadczających nieprawdę. Prokurator Rejonowy w Wołominie zastosował wobec niej policyjny dozór, poręczenie i zabezpieczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. Może jej teraz grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

asp. szt. Tomasz Sitek oficer prasowy KPP Wołomin

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.