piątek, 30 września 2022

Przemytnicy testują nowe drogi, funkcjonariusze znajdują

W czasie świątecznego weekendu funkcjonariusze z warszawskiego aresztu przy Kłobuckiej nie próżnowali, mieli więcej pracy niż można by było zakładać. Funkcjonariusze Służby Więziennej udaremnili w ostatni weekend dwie próby dostarczenia do aresztu telefonów komórkowych i suszu roślinnego. Przemytu próbowano dokonać metodą na tzw. wrzutkę.

Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Warszawie Służewcu dwukrotnie w okresie świątecznym udaremnili próby przemytu przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu jednostki organizacyjnej służby więziennej. Telefony komórkowe to przedmiot codziennego użytku. Za murem nie myślimy jednak o tym, że te praktyczne urządzenie przemycone na teren jednostki penitencjarnej może być w rękach osadzonych narzędziem służącym do zdobywania narkotyków, sterowania grupą przestępczą, zlecania zabójstw, wymuszania haraczy, organizowania ucieczek, zastraszania świadków, rodzin funkcjonariuszy i innych niewinnych osób.

Kreatywność osób próbujących przemycać niedozwolone przedmioty jest z dnia na dzień większa. W jednej z ostatnich prób przemytu próbowano dostarczyć do aresztu telefon ukryty w szczotce do włosów. Każda kolejna droga, którą do aresztu próbują przemycić szmuglerzy zostaje zblokowana przez funkcjonariuszy Służby Więziennej i próby z zewnątrz są ponawiane. Tym razem przemytowi zapobiegli patrolujący teren aresztu funkcjonariusze Służby Więziennej. Przemytu próbowano dwukrotnie dokonać metodą na tzw. przerzutkę. Funkcjonariusze w ujawnionych podczas patrolu paczuszkach znaleźli w sumie trzy telefony i zielony susz. Funkcjonariusze dysponują także innymi przedmiotami m.in skaner rentgenowski, którymi prześwietlają paczki z artykułami higienicznymi kierowane do skazanych. W pracy pomaga im także czujny nos psa.

W myśl art. 110a§ 4 kodeksu karnego wykonawczego, skazany nie może posiadać, poza depozytem, środków łączności oraz przedmiotów i dokumentów, które mogą stanowić zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa w zakładzie karnym.

Osadzonym odbywającym karę przysługuje możliwość kontaktu telefonicznego z rodziną każdego dnia, za pomocą aparatów samo inkasujących umieszczonych na korytarzach oddziałów mieszkalnych, jednak rozmowy te podlegają kontroli służby więziennej. Skazani korzystają także z możliwości widzeń za pomocą komunikatora skype.

Służba Więzienna realizując zadania w zakresie wykonywania tymczasowego aresztowania oraz kar pozbawienia wolności dokłada starań, aby zapewnić prawidłowy tok postępowań karnych oraz nie dopuścić do czynów niezgodnych z prawem.

Dzięki sumiennej i profesjonalnej pracy funkcjonariuszy, kolejny raz udało się zapobiec przedostaniu się na teren jednostki przedmiotu niedozwolonego, co gwarantuje utrzymanie właściwego poziomu bezpieczeństwa jednostki penitencjarnej.

Opracowała ppor. Agnieszka Tracz


Zobacz również