Przyleciał do pracy – w bagażu przewoził sfałszowane dokumenty

Odmową wjazdu zakończyła się podróż obywatela Gruzji na warszawskim Lotnisku Chopina, który przyleciał do Polski w celu podjęcia pracy tymczasowej, przy okazji mężczyzna przewoził w bagażu dwa podrobione słowackie dowody osobiste wystawione na dane obywateli Gruzji, którzy tydzień wcześniej przekroczyli granicę przez lotnisko w Gdańsku.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę (13 sierpnia 2022 roku) po przylocie samolotu z Kutaisi. Do kontroli paszportowej zgłosił się 46-letni obywatel Gruzji, który poza paszportem okazał Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy tymczasowej, jako pomocniczy robotnik budowlany w jednej z krakowskich firm. W celu potwierdzenia warunków wjazdu, cudzoziemiec został skierowany na drugą linię kontroli granicznej, gdzie w trakcie czynności funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili przy nim dwa słowackie dowody osobiste wystawione na dane dwojga obywateli Gruzji jako posiadaczy dokumentów. Mężczyzna stwierdził, że należą one do jego przyjaciół przebywających w Polsce, ale nie potrafił w spójny i logiczny sposób wyjaśnić jak wszedł w ich posiadanie. Po analizie dowodów osobistych stwierdzono, że są sfałszowane – zostały w całości wykonane na wzór oryginalnych. Funkcjonariusze ustalili, że dwoje Gruzinów, do których miały należeć dokumenty, przekroczyli granicę RP tydzień wcześniej przez lotnicze przejście graniczne Gdańsk-Rębiechowo na podstawie swoich oryginalnych paszportów.

Prawdopodobnie 46-letni Gruzin był uczestnikiem procederu przestępczego polegającym na przewozie przez granicę sfałszowanych bądź podrobionych dokumentów tożsamości przez osoby tzw. 'kurierów’, którzy dostarczają je cudzoziemcom, którzy od jakiegoś czasu przebywają na terytorium RP, w celu późniejszego ich wykorzystania między innymi przy legalizowaniu pobytu.

Mężczyznę uznano za stanowiącego zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego jednego lub więcej państw członkowskich Unii Europejskiej, dlatego wydano mu decyzję o odmowie wjazdu na terytorium Polski. Wszczęto wobec niego postępowanie przygotowawcze o czyn z art. 18 § 3 kk. w zw. z art. 270 § 3 kk. Podejrzany przyznał się w części do zarzutów oraz złożył wyjaśnienia w sprawie.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.