Pułtusk: Ukryte w starych piwnicach tajemnice miasta

Pułtusk – położony nad rzeką Narwią, tuż na skraju Puszczy Białej – słynie m.in. z najdłuższego w Europie brukowanego rynku oraz z zamku – dawnej siedziby biskupów płockich. Powodów do wizyty w mieście jest jednak znacznie więcej, tym bardziej, że na czas ferii miasto przygotowało serię wydarzeń dla dzieci i młodzieży.

Stare piwnice pełne tajemnic
Wizytę w Pułtusku najlepiej rozpocząć od odwiedzin w Muzeum Regionalnym. Można w nim obejrzeć eksponaty związane m.in. z historią miasta czy pobytem na tych terenach Napoleona Bonaparte.

Wyjątkową atrakcją muzeum jest nowsza ekspozycja „Ratusz pułtuski” prezentowana w pięciu połączonych ze sobą pomieszczeniach piwnicznych. Przedstawia ona dzieje pułtuskiego magistratu od pierwszej wzmianki w przywileju biskupa płockiego Jakuba z Kurdwanowa z początku XV wieku do reformy funkcjonowania miasta w I połowie XVIII wieku.

Wystawę uzupełniają artefakty pozyskane podczas badań archeologicznych prowadzonych w 2020 roku na terenie reliktów XVIII-wiecznego ratusza. W okresie ferii w muzeum organizowane będą ponadto m.in. zajęcia z kaligrafii, warsztaty i spotkania dotyczące dawnych gier i zabaw oraz zwyczajów karnawałowych.

Innym ciekawym zabytkiem miejskim są pojezuickie piwnice magazynowe we Wzgórzu Abrahama. W obiekcie zlokalizowanym w parku im. G. Narutowicza (wejście od strony ul. Baltazara) prezentowana jest wystawa planszowa pt. „Jezuici w Pułtusku i ich dziedzictwo”, która ukazuje dzieje Towarzystwa Jezusowego na przestrzeni wieków oraz losy pułtuskiej szkoły prowadzonej przez zakon benedyktynów.

Sensacyjne odkrycie w pułtuskiej świątyni
W Pułtusku warto również odwiedzić kolegiatę pod wezwaniem Zwiastowania NMP. O świątyni usłyszał cały świat za sprawą sensacyjnego odkrycia polichromii pokrywających sklepienia świątyni.

Dekoracja, obejmująca również nawy i arkady, to nie tylko setki bukietów kwiatowych układających się we wzory geometryczne, ale także sceny biblijne, popiersia kobiece i męskie, a nawet postać diabła. Wszystkie ozdobne elementy zamalowano po remoncie spowodowanym pożarem kościoła w 1613 roku, a ponownie odkryto w czasie renowacji w 1994 roku.

Ze względu na wyjątkowość renesansowych malowideł, tego typu rozwiązania dekoracyjne zaczęto określać mianem „sklepienia pułtuskiego”. Podobne polichromie – choć znacznie mniejsze – można oglądać w innych kościołach Mazowsza, m.in. w Broku czy Brochowie.

Ferie zimowe w Pułtusku
Miasto na okres ferii przygotowało szereg wydarzeń specjalnych. Pułtuska Biblioteka Publiczna im. J. Lelewela zaprasza na cykl „Zimowe hece w bibliotece”. Dzieci w wieku 6-10 lat będą mogły wziąć udział w zajęciach literackich i plastycznych oraz w walentynkowych warsztatach o emocjach.

W Miejskim Centrum Kultury i Sztuki będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych i manualno-plastycznych. Szykowane są tam ponadto zajęcia muzyczne oraz seanse filmowe.

Czynny będzie także basen MOSiR (6 zł za godzinę pływania) oraz lodowisko przy szkole podstawowej nr 4 (1 zł).

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.