Rowerem dookoła Jeziora Zegrzyńskiego

Słyszeliście, że dawne księstwo mazowieckie ma nawet własne morze? Oczywiście proporcjonalnie duże do wielkości księstwa i stworzone parę stuleci po inkorporacji Mazowsza przez Koronę, ale Zalew Zegrzyński, nazywany ostatnio najczęściej Jeziorem, jest wystarczająco duży, by poszaleć na nim na żaglówkach czy łodziach motorowych, a wokół niego – na rowerach. Mariny, przystanie, wypożyczalnie łajb wszelkiego rodzaju działają od wiosny, a na majówkę są w większości gotowe nawet w czasach pandemicznych.

O historii Jeziora Zegrzyńskiego, jego nazwy i potwora, który w nim rzekomo buszuje, też już powstała opowieść.

Pora na wyprawę rowerową dookoła Zegrza, bo tak również bywa ten akwen nazywany. Cały teren jest poprzecinany szlakami rowerowymi, które można znaleźć na mapach interaktywnych oraz w wygodnej aplikacji POWIAT LEGIONOWSKI, w której zaznaczone są również atrakcje turystyczne, zabytki, informacje historyczne oraz baza gastronomiczno-noclegowa (także pensjonaty i agroturystyka). Aplikacja jest też przydatna dla żeglarzy, którzy znajdą w niej mapę z informacjami o podwodnych przeszkodach i głębokości akwenu w konkretnych punktach.

Kolejnym ułatwieniem w planowaniu wyprawy i w czasie wycieczki może być nowiutka mapa mapa Rowerowa pętla wokół Jeziora Zegrzyńskiego, którą można pobrać w wersji elektronicznej. Mapę uzupełnia opis akwenu oraz informacje o trzech opracowanych trasach rowerowych: Serock, Wieliszew i Radzymin.

Wody Narwi, Bugu i Kanału Żerańskiego dzielą teren wokół Jeziora Zegrzyńskiego na cztery części, a każda z nich ma nieco inny charakter i swoje mocne punkty.

SEROCK I OKOLICE
Największa część, północna, leżąca w zakolu Narwi, ma trzy mocne dominanty – miasto Serock ze średniowiecznym grodziskiem, piękną plażą i białą flotą oraz forty Zegrze i Dębe. Są tam również bardzo ciekawe atrakcje przyrodnicze i historyczne – rezerwaty przyrody, Wąwóz Szaniawskiego, dwa założenia parkowo-pałacowe – Zegrze i Jadwisin oraz ruiny domu autora „Dwóch teatrów”. Wzdłuż linii brzegowej zlokalizowane są kluby wodniackie.

Okolicę można poznać lepiej dzięki kilku szlakom rowerowym:
Szlak narwiańsko-ostrołęcki czerwony – 17,5 km
największe atrakcje – forty i zespół koszarowy Zegrze, zespoły pałacowo-parkowe w Zegrzu, Jadwisinie i Zegrzynku, Wąwóz Szaniawskiego, zabytki Serocka – grodzisko Barbarka, pozostałości twierdzy i wałów, cmentarz żydowski, pomniki przyrody

Szlak pułtuski czarny – 18,5 km
największe atrakcje – fort Dębe, pomniki przyrody i rezerwat Zegrze

Szlak serocki
żółty – 35,5 km
największe atrakcje – rezerwat przyrody „Zegrze”, zespoły pałacowo-parkowe Jadwisin i pałac Zegrzyński, Wąwóz Szaniawskiego i rezerwat Jadwisin, zabytki Serocka – grodzisko Barbarka, pozostałości twierdzy i wałów, cmentarz żydowski, pomniki przyrody

WIELISZEW
Na południu, między Narwią a Kanałem Żerańskim dominują Wieliszew z fantastycznymi trasami rowerowymi przez uroczyska i słynnym Wieliszewskim Crossingiem oraz najbardziej znana plaża nad Jeziorem Zegrzyńskim – Nieporęt. W przypadku tego terenu mamy też dodatkowe wyzwania – trasy biegowe i dla uprawiających nordic walking wiodące przez:
– Uroczysko Bagno
– Uroczysko Poddębie
– Uroczysko Poniatów

Miłośnikom natury zapewne przyda się w trakcie wyprawy mapa atrakcji przyrodniczych gminy Wieliszew:

MARINY, FORT I MAGIA
Wschodni brzeg Jeziora Zegrzyńskiego od Kanału do ujścia Bugu to pasmo przystani, portów, pensjonatów i plaż – po prostu wielki kompleks wypoczynkowy, w którym nie brakuje też restauracji, kafejek i cukierni. Ale nieco dalej od brzegu można znaleźć piękne tereny leśne z jeziorkami – starorzeczami Bugu i piaszczystymi ścieżkami. Jeśli ktoś woli trasy asfaltowe – można przejechać się z drogą z Białobrzegów do fortu Beniaminów. A nad samym Bugiem, nad pętlą głównego nurtu i starorzecza, odkryjecie jedno z najbardziej magicznych miejsc na Mazowszu: prywatny skansen w Kuligowie.

Po drugiej stronie rzeki, w widłach Narwi i Bugu, znajduje się Cupel i inne miejscowości wypoczynkowe.
A po wypoczynku – kolejne wyzwanie – wyprawa wzdłuż Narwi z Serocka do Nowego Dworu Mazowieckiego bocznymi dróżkami, także leśnymi i polnymi, aż do twierdzy Modlin.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.