Radioterapia w Płocku coraz bliżej. Zakończył się pierwszy etap budowy

Symbolicznym „zawieszeniem wiechy” zakończył się pierwszy etap budowy Ośrodka Radioterapii na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Samorząd województwa na powstanie ośrodka przeznaczył 80 mln zł. W dzisiejszej uroczystości wziął udział marszałek Adam Struzik, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Mirosław Adam Orliński oraz przedstawiciele szpitala i wykonawcy budowy.

Budowa trzykondygnacyjnego budynku ulokowanego po stronie południowo-wschodniej szpitala rozpoczęła się w ostatnim kwartale 2021 r, a zakończyć ma się w trzecim kwartale 2023 r.

Jak mówi marszałek Adam Struzik, Ośrodek Radioterapii to niezwykle potrzebna placówka. – Jestem przekonany, że wkrótce fachową opiekę znajdą tutaj pacjenci nie tylko z Płocka i okolic, ale także całego północnego Mazowsza. Możemy być zadowoleni z postępu prac i tego, że udało nam się zabezpieczyć środki na ten cel, mimo dwukrotnej odmowy wsparcia inwestycji w ramach rządowych programów – dodał marszałek.

Onkologia priorytetem dla płocczan
Jak wynika z badań opinii przeprowadzonych przez urząd marszałkowski, budowa ośrodka w Płocku ma szczególne znaczenie. To właśnie w regionie płockim najwięcej mieszkańców – 56 proc., wskazało onkologię jako najpotrzebniejsze specjalistyczne świadczenie medyczne. Dla porównania w całym województwie wskaźnik ten wyniósł 44 proc.

Jestem dumny z faktu, że nasze ośmioletnie starania związane z uruchomieniem w Płocku Ośrodka Radioterapii dzięki wsparciu województwa mazowieckiego nabierają już tak realnych kształtów. Ponadto znakomita współpraca z wykonawcą inwestycji pozwala nam z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość i w niedługim czasie rozpocząć prace zmierzające do wyposażenia obiektu w niezbędny sprzęt medyczny – powiedział Stanisław Kwiatkowski, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Kompleksowe leczenie
Ośrodek powstaje w sąsiedztwie Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego. Zapewni kompleksowe leczenie osób z chorobami nowotworowymi, od diagnostyki po rehabilitację. Na parterze obok przychodni specjalistycznych ulokowane zostaną pomieszczenia radioterapii z trzema bunkrami akceleratorów medycznych, pracownia PET oraz pracownie brachyterapii/HDR, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, mammografii i izotopowa. Na I i II piętrze zaplanowano oddziały łóżkowe.

O korzyściach i szansach, jakie niesie powstanie ośrodka mówiła podczas spotkania również Jolanta Łuniewska-Bury, Pełnomocnik Dyrektora WSzZ w Płocku ds. Rozwoju Radioterapii Onkologicznej. – Można powiedzieć, że onkologia to gra zespołowa: do wyleczenia pacjenta konieczna jest współpraca onkologów, chirurgów oraz dobrze prowadzona radio- czy chemioterapia. Dzięki powstaniu Ośrodka Radioterapii przy naszym szpitalu pacjenci będą mieli dostęp do pełnego zakresu leczenia w jednym miejscu, co znacznie zwiększy szanse pokonania nowotworu – mówiła.

W uroczystości symbolicznego „zawieszenia wiechy” udział wzięli przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku oraz wykonawcy – Grupy Budowlanej ALSTAL.

Koszt robót budowlanych i podstawowego wyposażenia niemedycznego to niemal 63,4 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z budżetu województwa. Łącznie na powstanie ośrodka samorząd Mazowsza przeznaczył 80 mln zł. Środki są przeznaczone nie tylko na budowę, ale też zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Umowa na budowę ośrodka w formule „zaprojektuj i wybuduj” podpisana została 29 października 2021 r., a plac budowy wykonawca przejął 12 listopada ub. roku. Ośrodek ma być gotowy za około rok.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.