Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nowe pawilony, które powstaną w Zakładzie Karnym w Płocku. To jedna z największych inwestycji Służby Więziennej w kraju.
– Przedsięwzięcia w tej skali więziennictwo województwa mazowieckiego jeszcze nie widziało. Ta inwestycja jest bardzo ważna z perspektywy Służby Więziennej. Jako lepsze miejsce zakwaterowania, lepsze miejsce wykonywania służby. Tylko w zeszłym roku zainwestowaliśmy kilkadziesiąt milionów złotych, żeby pełnienie służby odbywało się w maksymalnie bezpiecznych warunkach dla samych funkcjonariuszy – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
– Dziękuję, że jedna z największych inwestycji realizowanych przez Służbę Więzienną trafia właśnie na ziemię płocką. Więziennictwo się rozwija. Jestem dumny z polskich funkcjonariuszy, jestem dumny z tego, jak wygląda w tej chwili Służba Więzienna – mówił Jacek Ozdoba, poseł z tego regionu, wiceminister klimatu i środowiska.
Dynamiczny rozwój Służby Więziennej w ostatnich latach jest efektem konsekwentnej polityki prowadzonej przez obecne Ministerstwo Sprawiedliwości.
– Dzisiaj Służba Więzienna wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze osiem lat temu. Zupełnie inaczej niż przed dwoma programami modernizacji, które Sejm przyjął z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro – zaznaczył Michał Woś.
W pierwszym programie przeznaczono ponad 1,5 mld złotych na poprawę bezpieczeństwa zakładów karnych i aresztów śledczych, a także na poprawę warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy i pracowników cywilnych więziennictwa.
– Drugi program modernizacyjny to kolejne 2 miliardy złotych – wskazał wiceminister. – Na kapitał ludzki, na wynagrodzenia, na podwyżki, na kolejne dofinansowania. Ale również na uzbrojenie, szkolenie i sprzęt dla funkcjonariuszy. To także inwestycje w nowe miejsca dla osadzonych.
W nowych pawilonach Zakładu Karnego w Płocku znajdzie się ponad 500 osadzonych. Po zakończeniu budowy będzie to jedna z większych jednostek więziennictwa w Polsce. Oprócz dwóch budynków powstanie nowoczesna infrastruktura towarzysząca, m.in. 16 placów spacerowych dla osadzonych, nowa brama wjazdowa, droga i miejsca postojowe, oświetlenie LED. Planowana jest również budowa hali produkcyjnej, w której zatrudnienie znajdzie ok. 50 osadzonych.
Inwestycja pozwoli także na stworzenie kilkudziesięciu atrakcyjnych miejsc pracy dla mieszkańców regionu.