Ratownictwo wodne na Mazowszu ze wsparciem samorządu

Jedenaście mazowieckich jednostek ratownictwa wodnego otrzyma w sumie 500 tys. zł wsparcia od samorządu województwa. Środki przeznaczone zostaną na utrzymanie gotowości ratowniczej i operacyjnej oraz prowadzenie działań ratowniczych. Umowy z przedstawicielami mazowieckich WOPR-ów podpisali marszałek Adam Struzik oraz radna województwa Anna Brzezińska.

Od 2016 roku samorząd województwa mazowieckiego współpracuje z organizacjami pozarządowymi w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza na obszarach wodnych i dofinansowuje m.in. nowy sprzęt ratowniczy i utrzymanie go w gotowości. Otrzymane środki jednostki mogą przeznaczyć także na zakup ubiorów i innego indywidualnego wyposażenia, paliwa, osprzętu, jego konserwację i naprawę, a także udział w specjalistycznych szkoleniach.

Niestety statystyki dotyczące utonięć nie wyglądają zbyt optymistycznie, co zauważa marszałek Adam Struzik. – Tylko w czasie zeszłorocznych wakacji w Polsce utopiło się aż 168 osób, z czego blisko 10 procent na terenie Mazowsza. Aby skutecznie nieść pomoc, potrzebne jest odpowiednie wyposażenie i ciągłe doszkalanie. Dlatego w tym roku zwiększyliśmy środki finansowe na wsparcie mazowieckich ochotniczych jednostek ratownictwa wodnego przeznaczając na ten cel w sumie 500 tys. zł.

Wsparcie trafi do jedenastu jednostek ratownictwa wodnego z całego Mazowsza. Są to:
– Rejonowe Płockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Płocku,
– Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe „WOPR – OS” w Ostrołęce,
– Środowiskowo-Lekarskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomiu,
– Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomiu,
– Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
– Pułtuskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
– Żyrardowskie Powiatowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
– Piaseczyńskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
– Nowodworskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
– Ochotnicza Straż Pożarna -Ratownictwo Wodne w Nowym Dworze Mazowieckim,
– Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Jak zaznacza Anna Brzezińska, radna województwa, przewodnicząca sejmikowej komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu, potrzeby WOPR-ów stale rosną. – Systematycznie wzrasta liczba osób odpoczywających nad wodą i na wodzie, którym trzeba zapewnić bezpieczeństwo. Dlatego rozwój i wsparcie finansowe dla ratowników wodnych w perspektywie lat będzie coraz bardziej potrzebne. Trzeba zwrócić uwagę na różnorodność jednostek, wielkość akwenów czy liczbę osób nad nimi odpoczywających. To wszystko ma wpływ na potrzeby danego WOPR-u.

Na realizację zadania związanego z „Ratownictwem i ochroną ludności” samorząd województwa od 2016 roku przeznaczył łącznie ponad 2,1 mln zł.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.