Remont elewacji kościoła św. Jakuba

Zakończył się kolejny etap renowacji kościoła należącego do parafii św. Jakuba Apostoła na warszawskiej Ochocie. Tym razem skupiono się na pracach restauratorskich przy korpusie nawowym północnym oraz na częściowej wymianie poszycia dachu.

Pomnik na cześć Maryi
Inicjatywa założenia parafii powstała w latach 1904–1905 podczas jubileuszu ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Urządzono wówczas Wystawę Mariańską oraz powołano Komitet Społeczny wybudowania kościoła, który miał być pomnikiem na cześć Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Fundatorem budynku został Jan Grądzki ofiarując sumę 300 tys. rubli, a konkurs na projekt wygrał architekt Oskar Sosnowski.

Remont elewacji kościoła
Parafia św. Jakuba na warszawskiej Ochocie dostała kolejną dotację od Samorządu Województwa Mazowieckiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych na obszarze m.st Warszawy. W tej edycji parafia zdecydowała się na remont i renowację elewacji korpusu nawowego północnego wraz z wymianą poszycia dachu nawy głównej północnej i części dachu nawy południowej. Na wykonanie tego zadania parafia otrzymała 199 460 zł z budżetu samorządu Mazowsza.

Kolejny rok, kolejna dotacja
To już kolejny etap remontu elewacji. Początkowe prace rozpoczęły się w 2019 r. – wykonano wtedy remont i renowacje elewacji prezbiterium i kaplic. W 2020 r. odnowiono elewacje zakrystii i korpusu nawowego północnego. Parafia planuje w przyszłych latach ponownie ubiegać się o dotacje, które wspomogą odnowienie budynku.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.