Narząd węchu jest najbardziej rozwiniętym i dominującym narządem zmysłów u psów, dlatego tak często są wykorzystywane w policyjnej służbie. Wyczuwają to, co człowiek potrafi przeoczyć, a dobrze wyszkolone stanowią doskonałe narzędzie do zwalczania przestępczości.
W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach rozpoczął się kurs specjalistyczny dla przewodników psów do wyszukiwania zapachów narkotyków. Wśród uczestników obecny jest policjant z Komendy Powiatowej Policji w Grójcu. Dla mł. asp. Marcina Brzezińskiego to kolejne takie szkolenie, ponieważ jest już przewodnikiem psa służbowego – suczki o nazwie Pogoda kategorii patrolowo-tropiącej. Tym razem pod jego opiekę trafił 1,5-roczny samiec owczarka niemieckiego o nazwie służbowej Rewers. Będzie się uczył pokonywania przeszkód terenowych, przeszukiwania pomieszczeń, pojazdów, środków komunikacji masowej, bagażu oraz terenu otwartego. Po zakończeniu kursu będzie potrafił bezbłędnie rozpoznać i wskazać miejsca ukrycia narkotyków, które są coraz bardziej pomysłowe dzięki kreatywności przestępców. Poza wykrywaniem zapachów, szkolenie zawiera elementy dotyczące anatomii psa, jego zachowań, tresury, sposobu pielęgnacji i żywienia.
Oprócz Rewersa, szkolenie rozpoczęła suczka Runda rasy owczarek holenderski. Przez cały okres kursu, będzie przebywała pod opieką sierż. szt. Agnieszki Miklasińskiej– przydzielonego instruktora ZKP w Sułkowicach, bowiem szkolenie Rundy realizowane jest w ramach tresury indywidualnej. Po zakończeniu kursu, suczka trafi do Komendy Miejskiej Policji w Płocku, do doświadczonego przewodnika asp. szt. Roberta Leonarczyka, który z niecierpliwością oczekuje na jej powrót. Zakup Rundy możliwy był dzięki wsparciu ze strony Gminy Płock, która przekazała środki na ten cel.
Zakup psa to jednorazowa inwestycja na kolejne 8-9 lat, ponieważ pies w Policji służy co najmniej do ukończenia 9 roku życia. Pozostaje zatem życzyć mł. asp. Marcinowi Brzezińskiemu i sierż. szt. Agnieszce Miklasińskiej wytrwałości, cierpliwości i wielu wspólnych sukcesów, a także przyjaźni na całe życie.
Wydział Prewencji