Rozbudowa oddziałów przy ciechanowskim szpitalu zgodnie z planem!

Do końca roku zakończą się prace budowlane przy nowym obiekcie Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. Będą się w nim mieścić oddziały zakaźny i psychiatryczny. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Na budowę oddziałów samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył w sumie ponad 40,5 mln zł.

Rozbudowa obiektu przy Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie to jedna z największych inwestycji na północnym Mazowszu w ostatnich latach. W nowym obiekcie swoje siedziby znajdą: oddział zakaźny i oddział psychiatryczny z poradniami.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, zarząd województwa zdecydował o rozbudowie właśnie tych oddziałów ze względu na sytuację zdrowotną w kraju i na Mazowszu. – Ostatnie lata i pandemia pokazały nam, że nie można zapominać o rozwoju medycyny chorób zakaźnych. Mazowsze to region z największą liczbą ludności i w razie zagrożenia epidemicznego musimy mieć odpowiednie warunki, przestrzeń i wykształconą kadrę medyczną, aby zadbać o życie i zdrowie Mazowszan. Z kolei psychiatria jest jedną z najsłabiej finansowanych dziedzin medycyny, na którą zapotrzebowanie stale rośnie.

Inwestycja jest prawie w całości finansowana z budżetu województwa mazowieckiego. Od 2021 r. sejmik przeznaczył na nią już w sumie ponad 40,5 mln zł. Projekt obejmuje przebudowę i rozbudowę dotychczasowego budynku oddziału zakaźnego oraz zagospodarowanie terenu wokół. Do rozbudowanego obiektu przeniesiony zostanie również oddział psychiatryczny, który w tej chwili mieści się w pawilonie znacznie oddalonym od szpitala.

Konrad Wojnarowski, radny województwa mazowieckiego, zauważa, że sejmik chętnie wspiera inwestycje w mazowiecką służbę zdrowia. – Życie i zdrowie Mazowszan jest dla nas bardzo ważne, dlatego każdego roku przeznaczamy miliony złotych na budowy i remonty mazowieckich szpitali. Warto wspomnieć, że w tym roku jest realizowanych kilka dużych inwestycji zdrowotnych. Jedną z nich jest właśnie budowa oddziałów zakaźnego i psychiatrycznego w Ciechanowie.

Zarząd województwa zdecydował również zwiększeniu dofinansowania i zakresu inwestycji o 4,5 mln zł, dzięki czemu wyremontowane zostaną ciągi komunikacyjne łączące budynek z pozostałą częścią szpitala.

Dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie Andrzej Kamasa, zaznacza, że rozbudowa i modernizacja oddziału zakaźnego jest jednym z zadań priorytetowych dla szpitala. – Chcemy stworzyć nowoczesne warunki do leczenia chorób zakaźnych oraz stworzyć przestrzeń, która będzie wykorzystywana tylko w sytuacjach kryzysowych, kiedy nagle będzie potrzeba udostępnienia dodatkowych łóżek.

Trzy kondygnacje, dwa oddziały
Nowy budynek składa się z trzech kondygnacji – parteru i dwóch pięter. Na parterze mieści się wejście do Oddziału Zakaźnego oraz dwa boksy melcerowskie dla pacjentów z chorobami wysoko zakaźnymi. Znajduje się tu również izba przyjęć, zaplecze pielęgniarskie, hol windowy i klatka schodowa.

Pozostałą część parteru będzie zajmował oddział psychiatryczny. Wejście wraz z podjazdem dla osób z niepełnosprawnościami będzie od strony południowej. Oddział składa się z dwóch części – oddziału dziennego i całodobowego oraz poradni: leczenia uzależnień, zdrowia psychicznego oraz psychologicznej. W oddziale psychiatrycznym znajdzie się miejsce dla 41 pacjentów. Do ich dyspozycji będzie 15 sal chorych, w tym dwie izolatki z węzłami sanitarnymi, sale terapeutyczne. Znajdą się tam również pokoje lekarskie, administracyjne i węzły sanitarne dla pacjentów i personelu.

Piętra pierwsze i drugie w całości przeznaczono na oddział zakaźny. Na obu piętrach będzie 28 sal (w tym 6 izolatek z węzłami sanitarnymi), które pomieszczą 38 pacjentów, a także pokoje lekarskie, administracyjne, łazienki, pomieszczenia techniczne.

Inwestycja obejmuje również zagospodarowanie terenu wokół budynku – powstaną chodniki i jezdnia, oświetlenie zewnętrzne i ogrodzenie. Zaplanowano również budowę boiska sportowego dla pacjentów oddziału psychiatrycznego. Całość uzupełnią trawniki i nasadzenia roślinne – rośliny ozdobne, drzewa liściaste i iglaste.

Zaawansowanie prac
Zamknięty został już stan surowy budynku. Zakończono wszystkie prace ziemne i murowe, wykonano również posadzki i tynki. Obecnie w obiekcie trwają prace instalacyjne i wykończeniowe polegające na montażu glazury i terakoty, szpachlowaniu i malowaniu ścian oraz montażu sufitów podwieszanych. Z kolei na parterze budynku niskiego trwa montaż przewodów elektrycznych i niskoprądowych, kanałów wentylacji mechanicznej, rur centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjnych. Trwają roboty polegające na przygotowaniu podłoża do układania wykładzin podłogowych.

Do wykonania pozostał montaż osprzętu instalacyjnego – opraw, łączników, anemostatów itp. W piwnicach i częściach parterowych w dobudowie oddziału psychiatrycznego zostaną jeszcze położone tynki. Zostanie wykonane zadaszenie wejścia do oddziału psychiatrycznego. Wykonano także część elewacji trzykondygnacyjnego budynku i łącznika. Do wykonania została jeszcze elewacja części parteru oraz naciągnięcie warstwy wykończeniowej.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.