Rzecznik Praw Dziecka przekazuje pluszowe misie Państwowej Straży Pożarnej

W dniu 20 grudnia w Warszawie pan Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka symbolicznie przekazał na ręce nadbrygadiera Arkadiusza Przybyły Zastępcy Komendanta Głównego PSP paczkę pluszowych misiów ratowników, które będą służyły jako pomocnicy strażaków podczas udzielania wsparcia psychologicznego dzieciom, które zostały poszkodowane w wypadkach samochodowych. W uroczystości uczestniczył również st. bryg. Artur Gonera Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. bryg. Roman Krzywiec Komendant Miejski PSP m.st. Warszawy wraz z funkcjonariuszami JRG 17 z Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy.

Miś Ratownik do zadań specjalnych
Ponad 2500 pluszowych maskotek będzie wsparciem terapeutycznym na miejscu wypadku drogowego. Misie pomagają odciągnąć uwagę najmłodszych od dramatycznych okoliczności wypadku i widoku osób poszkodowanych, często należących do najbliższej rodziny. Miś Ratownik to przytulanka, która w świadomości dziecka zapewnia mu namiastkę bezpieczeństwa, często stając się ukojeniem w trudnej sytuacji. Miś Ratownik umożliwia również strażakom nawiązanie kontaktu z dzieckiem w traumatycznych okolicznościach.

Dzięki inicjatywie Rzecznika Praw Dziecka strażacy podczas działań, przekazując maskotki na miejscu zdarzenia, nie tylko udzielają pomocy i wsparcia poszkodowanym, lecz także chronią psychikę dziecka przed trwałymi urazami. Dzieci zabierają Misia Ratownika do domu i często staje się on ich Przyjacielem.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Problemy psychologiczne po przeżyciu traumatycznego wydarzenia mogą także pojawiać się z opóźnieniem. Dlatego Miś Ratownik przekazany przez Rzecznika Praw Dziecka jest ubrany w koszulkę, na której jest umieszczony numer darmowego Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. Po tym numerem zarówno dzieci, jak i ich rodzice czy opiekunowie mogą w każdej chwili – telefon działa całą dobę, codzienne, przez cały rok – uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne. Dyżurujący tam specjaliści posiadają najwyższe kwalifikacje, kierunkowe wyższe wykształcenie i bogate doświadczenie zawodowe.

Opracowanie: bryg. Karol Kierzkowski – KG PSP
Zdjęcia: str. Arkadiusz Malik – KW PSP

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.