Lotnisko Warszawa – Modlin wygrało w sądzie z PPL-em w drugiej instancji. O co próbowało od miesięcy zabiegać Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL)? O wyeliminowanie z obrotu prawnego uchwały zgromadzenia wspólników Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa Modlin sp. z o.o. dotyczącej wsparcia finansowego na rozwój lotniska w Nowym Dworze Mazowieckim.
Zgromadzenie wspólników Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa Modlin sp. z o.o. w styczniu 2021 r. podjęło uchwałę w sprawie wsparcia finansowego spółki, której celem był rozwój lotniska w Modlinie. Działaniu temu sprzeciwił się jednak jeden z udziałowców spółki – PPL.
Pozew pozbawiony podstaw prawnych
Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację PPL od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie oddalającego powództwo PPL w całości w sprawie zaskarżenia uchwały zgromadzenia wspólników. Państwowy udziałowiec czyli PPL nie pogodził się z decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie, który 7 czerwca 2022 r. oddalił jego pozew w całości i wniósł apelację, która została oddalona przez Sąd Apelacyjny w Warszawie. To kolejne potwierdzenie, że pozew PPL-u pozbawiony był podstaw prawnych.
– Sąd Apelacyjny w Warszawie, 4 stycznia br., podtrzymał stanowisko Sądu Okręgowego w Warszawie, że nie było jakichkolwiek podstaw do orzeczenia nieistnienia uchwały zgromadzenia wspólników Spółki z 12 stycznia 2021 r., stwierdzenia jej nieważności czy uchylenia i przyjmując argumentację Spółki i m.in. województwa mazowieckiego, oddalił apelację PPL – wskazują mec. Anna Świerk-Skirzyńska i mec. Piotr Szymanek, pełnomocnicy województwa w sprawie.
Apelacja oddalona
Sąd Apelacyjny w Warszawie w ustnych motywach rozstrzygnięcia podzielił stanowisko spółki i m.in. województwa mazowieckiego, że powództwo PPL nie zasługuje w żadnej mierze na uwzględnienie. W ocenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie, zgodnie z umową wsparcia, wszyscy udziałowcy, w tym PPL, zobowiązali się współpracować ze spółką, w tym podejmować wszelkie działania, by umowę wsparcia wykonywać.
– Sąd Apelacyjny słusznie podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w tej sprawie i oddalił apelację PPL. Kuriozalne jest to, że jeden z udziałowców wytoczył sprawę własnej spółce. A jeszcze bardziej zdumiewające, że chodzi o uchwałę zgromadzenia wspólników, której celem jest rozwój portu w Modlinie – komentuje Marek Miesztalski, Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki MPL Warszawa Modlin. – Teraz pieniądze, które spółka otrzymała do dyspozycji wskutek zwiększenia kapitału, zostaną odblokowane i wkrótce na lotnisku będą mogły ruszyć nowe inwestycje, takie jak remont drogi kołowania – dodaje.
Wyrok jest prawomocny