środa, 19 stycznia 2022

Samorząd Mazowsza wspiera inwestycje w Mińsku Mazowieckim i Kałuszynie

Skatepark, pumptrack, streetball i parkour w jednym miejscu – już wkrótce Mińsk Mazowiecki zyska nowy obiekt sportowy. Samorząd województwa przekazał właśnie niemal 4 mln zł na jego budowę. Również 4 mln zł trafiło do gminy Kałuszyn, która przebuduje swój dom kultury. Umowy w tej sprawie podpisały z beneficjentami członkinie zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc.

Jak wskazuje członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska, dzisiejsze umowy dotyczą dużych i potrzebnych projektów. – Centrum sportowe w Mińsku umożliwi młodzieży uprawianie dyscyplin, do których dostęp do tej pory był ograniczony. Z kolei mieszkańcy gminy Kałuszyn zyskają łatwiejszy dostęp do kultury. To doskonałe informacje na zakończenie roku – dodaje.

Mińsk zbuduje centrum sportów miejskich
Centrum sportowe ma powstać na terenie Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego. Skorzystają jednak nie tylko uczniowie „Budowlanki”, ale też inni mieszkańcy. Obiekt będzie ogólnodostępny, a korzystanie z niego całkowicie bezpłatne. Do dyspozycji będzie betonowy skatepark z elementami parkoura, pumptrack i boisko do koszykówki w formie streetballa. Projekt przewiduje także miejsce do ćwiczeń dla klas wojskowych.

Koncepcja centrum sportu została wypracowana w sposób partycypacyjny, we współpracy z różnymi podmiotami i instytucjami działającymi na terenie miasta. Obecnie trwa opracowanie dokumentacji projektowej, a realizację przewidziano na lata 2022–2024.

Koszt całej inwestycji to 7 mln zł, w tym wsparcie z budżetu województwa to 3,96 mln zł. Dotacja pochodzi z instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego, autorskiego programu wsparcia samorządu Mazowsza.

Dom kultury w Kałuszynie czeka rozbudowa
Jak mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, projekty wsparte dziś przez samorząd Mazowsza będą mieć realny wpływ na życie mieszkańców. – Wiemy, że wielomilionowe inwestycje nie są łatwe do zrealizowania dla lokalnych samorządów, dlatego programy wsparcia to ważny element budżetu województwa – dodaje.

Przykładem takiej inwestycji jest rozbudowa budynku domu kultury w Kałuszynie, która ma kosztować 7,5 mln zł. Samorząd województwa przekazał na ten cel 4 mln zł.

W domu kultury powstanie sala audiowizualna ze sceną, sala widowiskowa, świetlica dziecinna, sale zajęć manualnych, pokoje biurowe i do zajęć tematycznych. Zostanie także wydzielone pomieszczenie, w którym znajdzie się później izba pamięci dla uczczenia historii walki o niepodległość, jak również bitwy o Kałuszyn. W nowych pomieszczeniach mają być także prowadzone zajęcia poświęcone tradycji ziemi kałuszyńskiej i całego regionu. Co ważne, obiekt ma zostać dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Gmina Kałuszyn ma już kompletną dokumentację projektową i niezbędne pozwolenia, by rozpocząć budowę. Zgodnie z planem, inwestycja ma zostać zrealizowana w latach 2023-2024.


Zobacz również