Ściął znaki, bo jechał na „czołgistę”

Oczyszczenie szyb samochodu przed wyruszeniem w podróż to czynność absolutnie niezbędna. Pośpiech lub lenistwo mogą doprowadzić wyłącznie do sytuacji niebezpiecznych lub wypadku, bo możemy nie zauważyć w porę przeszkody, innego pojazdu lub pieszego. Przekonał się o tym 20-latek, który w miniony czwartek (30.11) doprowadził do kolizji i uszkodził znaki drogowe. Młody kierowca przed wyruszeniem w podróż, zapomniał o odpowiednim przygotowaniu swojego auta.

Ciechanowscy policjanci przypominają, że bardzo ważną czynnością przed wyruszeniem autem w podróż, jest zapewnienie sobie dostatecznej widoczności. Zostawianie małego paska na czołowej szybie, przez który obserwujemy otoczenie, zdecydowanie nie jest pomysłem bezpiecznym. Powinniśmy odmrozić lub oczyścić wszystkie szyby, by zapewnić sobie maksimum widoczności. Niektórzy kierowcy w pośpiechu odśnieżają tylko tę część przedniej szyby, która znajduje się na wysokości ich oczu, błędnie sądząc, że są w stanie poprawnie obserwować pole jazdy. W takim przypadku pole widzenia jest praktycznie zerowe, a kierowca nie jest w stanie zauważyć pieszego. Nie widzi też dobrze innych pojazdów. W przypadku gdy na samochodzie zalega warstwa śniegu, też musimy go usunąć. Odpadające z samochodu kawałki lodu czy śniegu, uderzają w jadące za nim pojazdy i zmuszają kierowców do gwałtownego hamowania. Przy większych prędkościach takie sytuacje mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że źle przygotowany do jazdy pojazd może stanowić poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. W miniony czwartek (30.11) na ul. Wojska Polskiego w Ciechanowie doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Kierujący pojazdem toyota, 20-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, nie zachował szczególnej ostrożności i uderzył w słupek przeszkodowy wraz ze znakiem drogowym C9 „nakaz jazdy po prawej stronie znaku”, oddzielający pasy ruchu. Z 20-latkiem podróżowały dwie pasażerki. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowca był trzeźwy. Najprawdopodobniej do tego zdarzenia przyczyniło się to, że kierowca nie przygotował swojego pojazdu do jazdy. Szyby auta nie były odmrożone, co skutkowało ograniczeniem widoczności. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci ukarali 20-latka mandatem karnym.

Ciechanowscy policjanci przypominają, że zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 i 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania i sygnalizacji. Przy oczyszczaniu samochodu nie zapominajmy także o tablicy rejestracyjnej i lusterkach. Również klosze przednich i tylnych świateł powinny być czyste. Kto nie dopełni tego obowiązku, może zostać ukarany przez policjantów mandatem w wysokości do 3 tys. zł.

Pamiętajmy-aby być gotowym do podróży, wystarczy poświęcić tylko kilka minut na właściwe przygotowanie samochodu. Jest to niewielka cena za bezpieczeństwo.

asp. Magda Zarembska/ KPP Ciechanów

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.