Sprzęt za milion złotych od Samorządu Mazowsza dla Komendy Stołecznej Policji

W ramach porozumienia zawartego pomiędzy Komendą Stołeczną Policji a Samorządem Województwa Mazowieckiego do jednostek organizacyjnych KSP trafi sprzęt o wartości miliona złotych. Dziś w Białej Sali Komendy Stołecznej w obecności Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Pani Janiny Ewy Orzełowskiej i Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Pawła Dzierżaka odbyło się uroczyste przekazanie zakupionego sprzętu, w tym urządzeń do badania zawartości narkotyków w ślinie, urządzeń do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu oraz urządzeń do badań genetycznych.

Milion złotych pozyskał w tym roku Fundusz Wsparcia Policji w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Komendą Stołeczną Policji a Samorządem Województwa Mazowieckiego. Pieniądze zostały przeznaczone na dofinansowanie zakupu sprzętu dla Komendy Stołecznej Policji i podlegających jej komend rejonowych i powiatowych.

W Białej Sali Komendy Stołecznej Policji w obecności Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Pani Janiny Ewy Orzełowskiej i Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Pawła Dzierżaka odbyło się uroczyste przekazanie, zakupionych dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, urządzeń.

Jak się okazuje, zakup sprzętu to zwieńczenie wielomiesięcznych starań i współpracy z Urzędem Marszałkowskim oraz wzajemnego zrozumienia tego, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo mieszkańców regionu – zaznaczył podczas spotkania Komendant stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dzierżak jesteśmy za to bezpieczeństwo odpowiedzialni wspólnie i są to najlepiej wydane pieniądze. Ten sprzęt zakupiony za milion złotych będzie skutecznie pomagał dbać o bezpieczeństwo i porządek. (…) Deklaruję, że my ten sprzęt wykorzystamy jak najlepiej potrafimy, na pewno podniesie on poziom bezpieczeństwa, co jest naszym wspólnym zadaniem i odpowiedzialnością.

Pan Komendant Dzierżak zwrócił się również do obecnych w sali Komendantów Rejonowych i Powiatowych, jak również Naczelnika Laboratorium Kryminalistycznego KSP – dla Państwa ten sprzęt przekazujemy. Proszę o niego dbać, bo rzadko się zdarza, abyśmy w takiej ilości i za taką kwotą mogli przekazywać sprzęt.

Na zakończenie Komendant Stołeczny Policji podziękował obecnej na spotkaniu Pani Janinie Ewie Orzełowskiej, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, która również podkreśliła, że bezpieczeństwo to wspólna sprawa – ogromne ukłony w stronę Pana Generała, który wiedział, czego potrzebuje najbardziej i bardzo szybko ten asortyment został zakupiony. Jesteście świetnym przykładem tego, że jeżeli można pozyskać jakiekolwiek pieniądze, to zawsze potraficie po nie sięgnąć tak jak potrzeba. Życzę, aby ten sprzęt pomógł Państwu w codziennych obowiązkach, bo przecież chodzi o to, abyśmy czuli się bezpiecznie.

W ramach zapisów zawartych w porozumieniu dla Wydziału Ruchu Drogowego KSP zostały zakupione 4 urządzenia do badania zawartości narkotyków w ślinie wraz z zestawem 60 kaset do każdego urządzenia. Tutaj, jak również do Komend Rejonowych Policji Warszawa I-VII, Komend Powiatowych Policji w Grodzisku Mazowieckim, Legionowie, Mińsku Mazowieckim, Otwocku, Nowym Dworze Mazowieckim, Piasecznie, Wołominie, Pruszkowie, Komendy Powiatowej Policji dla powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach oraz Komisariatu Kolejowego w Warszawie trafi 35 stacjonarnych urządzeń do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Nowe urządzenia trafią również do stołecznego Laboratorium Kryminalistycznego. Policjanci będą mogli pracować na nowym sprzęcie do badań genetycznych: aparacie do izolacji DNA z próbek kryminalistycznych, suszarko-sterylizatorze laboratoryjnym oraz dwóch termomikserach.

Aparat do izolacji DNA umożliwi w pełni automatyczną izolację DNA przy użyciu technologii cząsteczek magnetycznych z materiału dowodowego zabezpieczonego podczas niemal każdych oględzin oraz materiału referencyjnego od osób podejrzanych czy świadków zdarzenia. Do aparatu zostały dołączone urządzenia peryferyjne zapewniające najwyższą jakość prowadzonych badań genetycznych zgodnie z procedurami.

Niezbędnym procesem w izolacji DNA jest inkubacja, do której służy kolejny nowo zakupiony sprzęt termomikser. Urządzenie to umożliwia utrzymanie próbek do badań genetycznych w ściśle określonej temperaturze jednocześnie mieszając próbkę, co znacznie zwiększa wydajność procesu izolacji i pozwala uzyskać pełny profil DNA z badanego materiału dowodowego.

Na liście nowego sprzętu, jaki został zakupiony dla Laboratorium Kryminalistycznego KSP jest też suszarko-sterylizator. To podstawowe urządzenie laboratoryjne służące do sterylizacji i dezynfekcji sprzętu laboratoryjnego niezbędnego do przeprowadzania badań genetycznych i pobierania próbek z materiału dowodowego.

Tekst: Edyta Adamus
Zdjęcia: Marek Szałajski
Film: sierż. szt. Rafał Markiewicz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.