Straż Graniczna zatrzymała 3 osoby za ułatwianie pobytu cudzoziemcom w Polsce

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zatrzymali dwoje obywateli Ukrainy i Polkę narodowości ukraińskiej za legalizowanie pobytu cudzoziemcom wbrew obowiązującym przepisom, wykorzystując do tego sfałszowane i wyłudzone dokumenty w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Czynności w sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Płocku.

Do zatrzymania trójki podejrzanych – dwojga obywateli Ukrainy w wieku 33 i 49 lat oraz 54 – letniej Polki doszło w ubiegłym tygodniu na terenie Warszawy i północnego Mazowsza. W miejscach zamieszkania podejrzanych, a także na terenie trzech innych posesji funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli blisko 600 zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, ponad 20 umów o pracę, 26 pieczątek różnych podmiotów gospodarczych, zaświadczenia dokumentujące szkolenia BHP oraz nośniki pamięci i urządzenia, na których ujawniono kopie dokumentów podróży cudzoziemców oraz gotowe do druku upoważnienia do reprezentowania pojawiających się w sprawie podmiotów gospodarczych. Ponadto zajęto i zabezpieczono mienie ruchome w postaci środków pieniężnych w kwocie 12 400 PLN, 1 100 USD i 360 EUR.

Zatrzymane osoby podejrzewa się o składanie w urzędach wojewódzkich wniosków o wydanie zezwoleń na pracę cudzoziemcom, posługując się przy tym podrobionymi upoważnieniami do reprezentowania danego podmiotu gospodarczego, który miał rzekomo zatrudnić cudzoziemców – wprowadzając w ten sposób w błąd urzędników państwowych. Grupa działając w ten sposób ułatwiła, co najmniej kilkuset cudzoziemcom – głównie obywatelom Ukrainy, Bangladeszu, Nigerii, Pakistanu, Nepalu, Indii, Azerbejdżanu, Filipin oraz Ghany – pobyt na terytorium Polski wbrew obowiązującym przepisom. Podejrzani z działalności przestępczej uczynili sobie źródło stałego dochodu. Jak ustalono w toku prowadzonych czynności przedmiotowe zezwolenia sprzedawane były w dużych ilościach, które wyceniano od 1 do 5 zezwoleń na kwotę 1 300 PLN za sztukę , od 5 do 10 zezwoleń 1 200 PLN za sztukę i powyżej 10 zezwoleń w kwocie 1 100 PLN za sztukę.

Trójce zatrzymanych przedstawiono zarzuty o czyn z art. 264a § 1 kk. w zb. z art. 270 § 1 kk. w zb. z art. 272 kk. Wobec wszystkich zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania terytorium RP w połączeniu z zatrzymaniem ich paszportów, dozoru policyjnego oraz zakazu kontaktowania się między sobą.

———–
Art. 264a. kk. Umożliwienie nielegalnego pobytu na terytorium RP
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, umożliwia lub ułatwia innej osobie pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wyjątkowych wypadkach, gdy sprawca nie osiągnął korzyści majątkowej, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Art. 270. Fałszowanie dokumentu i używanie go za autentyczny
§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 272. Podstępne wyłudzenie poświadczenia nieprawdy w dokumencie
Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.