czwartek, 08 grudnia 2022

Strażacy wyruszyli do Niemiec z pomocą humanitarną

W poniedziałek 26 lipca 2021r. do Niemiec wyruszyła grupa polskich strażaków, której zadaniem jest transport pomocy humanitarnej zaoferowanej przez Rząd RP, w związku z ostatnimi powodziami u naszych zachodnich sąsiadów.

W skład grupy ratowniczej realizującej transport wchodzi 10 strażaków oraz 5 pojazdów Państwowej Straży Pożarnej z woj. mazowieckiego i wielkopolskiego.

Wyjazd odbywa się na podstawie Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o wzajemnej pomocy podczas katastrof i klęsk żywiołowych lub innych poważnych wypadków z 1997 roku. Strona polska zaoferowała stronie niemieckiej, udostępnione przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, urządzenia do osuszania budynków zalanych przez falę powodziową.

Po stronie polskiej akcja jest realizowana wspólnie przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Konwój z pomocą humanitarną wyjedzie ze Strzałkowa w Wielkopolsce. Do Nadrenii Północnej-Westfalii dotrze we wtorek 27 lipca 2021 roku.

Opracowanie: Komenda Główna PSP,
Zdjęcia: kpt. Piotr Zwarycz – zespół Prasowy KG PSP.


Zobacz również