Święto Plonów w Muzeum Wsi Radomskiej

Wieńce dożynkowe, barwny korowód, msza święta i występy zespołów ludowych – za nami Święto Plonów w Muzeum Wsi Radomskiej. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, którzy w minioną niedzielę tłumnie przybyli do radomskim skansenu.

Konkurs na tradycyjny wieniec dożynkowy
Uroczystości Święta Plonów w Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęły się konkursem na Tradycyjny Wieniec Dożynkowy. Wzięły w nim udział Koła Gospodyń Wiejskich z całego regionu. Jury oceniło wieńce pod względem estetycznym, tradycyjności wykonania i zastosowanych materiałów. Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Aktywne Dąbrowianki”. Na drugim stopniu podium stanęło Koło Gospodyń Wiejskich w Maliszowie „Maliszowianki”. Trzecie miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich „Łączanianki”. Komisja konkursowa przyznała także wyróżnienie dla Stowarzyszenia Seniorów „Kontrast” w Pionkach.

Uroczysta msza dożynkowa
Korowód z wieńcami dożynkowymi przeszedł do znajdującego się na terenie skansenu zabytkowego kościoła z Wolanowa pw. św. Doroty, gdzie sprawowana była msza dożynkowa pod przewodnictwem ks. Bernarda Kasprzyckiego, proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Radomiu.

– Znakiem zewnętrznym tego święta jest chleb upieczony z tegorocznego ziarna. Serce rolnika, jak i tych, którzy w jakikolwiek sposób są związani z rolnictwem, pozostaje najcenniejszą glebą, jaką należy pracowicie uprawiać. Potrzeba nam nie tylko ekologii środowiska materialnego, ale potrzebny jest nam rozwój duchowy – mówił duchowny podczas wygłoszonej homilii.

W trakcie sprawowanej liturgii rolnicy dziękowali za zebrane plony i prosili o błogosławieństwo na kolejny rok pracy. Po mszy dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek podzieliła się ze zgromadzonymi chlebem, a ks. Bernard Kasprzycki poświęcił wieńce dożynkowe, zgromadzone wokół kościoła z Wolanowa. Wśród nich znalazł się wieniec przygotowany jako podziękowanie za 25 lat rozwoju Muzeum Wsi Radomskiej we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego. Wieniec przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich „Kukułki” z Bartodziejów.

Dożynkowe tradycje
Przedstawienie „Dożynki” poprowadził zespół obrzędowy „Raz na ludowo” przed dworem z Brzeziec. Wzięli w nim udział dyrektorzy skansenu: Ilona Jaroszek, Zbigniew Skuza oraz goście specjalni – wicemarszałek Rafał Rajkowski i wiceprezydent Radomia Marta Michalska-Wilk, którzy otrzymali specjalne podziękowania za dotychczasową współpracę z placówką.

To nasze kolejne Święto Plonów, niezwykłe wydarzenie, gdyż pracując w Muzeum Wsi Radomskiej można powiedzieć, że pracujemy również na wsi. Mamy pola uprawne, nasi pracownicy dbają o te pola, dlatego tak bardzo zależy nam, aby kultywować to święto, które jest jednym z najstarszych i najważniejszych dla rolników. Zostało zapoczątkowane w XVI wieku, kiedy gospodarze schodzili z pół i dziękowali Panu Bogu, i wszystkim dookoła, za dobre plony. To wszystko nie mogłoby się odbyć, gdyby nie samorząd województwa mazowieckiego, który jest naszym organizatorem. Wspiera to muzeum od 25 lat. Na przestrzeni tych lat udało nam się zrealizować inwestycje, wystawy, lekcje muzealne i inne dzieła na łączną kwotę ponad 100 mln zł. – powiedziała Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski podkreślił owocną współpracę z radomską placówką na przestrzeni lat. – Nie ustaniemy w działaniach inwestycyjnych, aby radomski skansen stał się największym muzeum na wolnym powietrzu w Polsce. Dziękuję kołom gospodyń wiejskich, przyjaciołom tego miejsca, pracownikom oraz dyrekcji placówki. Od 25 lat razem tworzymy wspólnotę mazowiecką – zaznaczył Rafał Rajkowski.

Pokazy rzemiosła ludowego
Tradycyjnie podczas dożynek nie zabrakło warsztatów i pokazów rzemiosła ludowego. W każdej z zagród m.in. z Jastrzębi, z Bartodziejów, czy Chomentowa goście mogli zapoznać się z tradycyjnymi technikami wykonywania wyrobów rękodzielniczych. Stoiska z regionalnymi potrawami i produktami ucieszyły smakoszy mazowieckiej kuchi. W zagrodzie z Alojzowa zagościł kiermasz twórczości ludowej. Pojawił się także punt informacyjny MazoKamper.

Wyjątkowe wystawy czasowe

Dla zwiedzających dostępne były wystawy czasowe: w Domu Ludowym „Gdzieś pomiędzy…” – rzeźba trzech ludowych rzeźbiarzy, a w Spichlerzu dworskim z Wilkowa wystawa „Edward Hartwig – Mazowieckie krajobrazy”. Goście, którzy tego dnia pojawili się w skansenie mogli zobaczyć także ekspozycję „25 lat radomskiej kultury”, na której znalazły się fotografie obrazujące inwestycje, imprezy plenerowe, wystawy, działalność edukacyjną i inne projekty dofinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, na łączną kwotę ponad 100 mln zł.

Duch tradycji
Wydarzenie odbywało się w urokliwej atmosferze skansenu w słoneczną niedzielę, gdzie kolorowe wieńce dożynkowe i stroje ludowe tworzyły niepowtarzalną scenerię. Wielu uczestników mogło przenieść się w czasie i poczuć ducha dawnych tradycji wiejskich. Święto Plonów uświetniły także występy zespołów ludowych. Na scenie w amfiteatrze zagrała Kapela Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk Starych, owacjami na stojąco i bisem zakończył się występ Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Guzowianki”. W taneczną podróż po różnych regionach Polski zabrał widzów Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”.

Muzycznie i z przytupem było także na scenie pod dębem, gdzie zebrani tańcowali na dechach do późnych godzin wieczornych.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.