Pilne
  • Wybory wygrane w I turze: Warszawa - Rafał Trzaskowski *** Płock - Andrzej Nowakowski *** Grodzisk Mazowiecki - Tomasz Krupski *** Ciechanów - Krzysztof Kosiński *** Płońsk - Andrzej Pietrasik *** Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski *** Piaseczno - Daniel Putkiewicz *** Otwock - Jarosław Margielski *** Pruszków - Piotr Bąk *** Przasnysz - Łukasz Chrostowski *** Sierpc - Jarosław Perzyński *** Żyrardów - Lucjan Chrzanowski                Wybory wygrane w I turze: Warszawa - Rafał Trzaskowski *** Płock - Andrzej Nowakowski *** Grodzisk Mazowiecki - Tomasz Krupski *** Ciechanów - Krzysztof Kosiński *** Płońsk - Andrzej Pietrasik *** Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski *** Piaseczno - Daniel Putkiewicz *** Otwock - Jarosław Margielski *** Pruszków - Piotr Bąk *** Przasnysz - Łukasz Chrostowski *** Sierpc - Jarosław Perzyński *** Żyrardów - Lucjan Chrzanowski

Szczątki żołnierza z czasów I Wojny Światowej w Nowej Suchej

W Nowej Suchej podczas prac ziemnych przy torowisku odkryto szczątki ludzkie. Z ustaleń wynika, że należą one do żołnierza armii królestwa Wirtembergii.

Podczas prac ziemnych przy torowisku w Nowej Suchej natrafiono na ludzkie szczątki. Z wstępnych ustaleń wynika, że należą one do żołnierza armii królestwa Wirtembergii, poległego prawdopodobnie w grudniu 1914 lub styczniu 1915 roku podczas działań wojennych prowadzonych na tym terenie. W czynnościach brał udział również Michał Górny, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Na miejscu pracowali policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej, technik kryminalistyki. Obecni byli również Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański i asesor Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie. Po wydobyciu szczątków przeprowadzono oględziny.

Podczas eksploracji okazało się, że oprócz szczątków żołnierza w ziemi były jeszcze elementy umundurowania i wyposażenie wojskowego. W wyniku prac zabezpieczono skorodowany bagnet wzór 1898 z elementami pochwy, elementy obuwia, skórzanego pasa i pikielhauby, guziki i haki mundurowe, a także trzy ładownice z nabojami. W standardowym wyposażeniu żołnierze mieli dwie ładownice, więc ich nadprogramowa ilość może świadczyć o przygotowaniu do intensywnego okresu walk. Znalezione przedmioty zostały przekazane do konserwacji i depozytu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Szczątki zostały zabezpieczone i teraz oczekują na decyzje organów o miejscu pochówku.

To kolejne szczątki ludzkie, które są bezpośrednio związane z działaniami wojennymi prowadzonymi na terenie powiatu sochaczewskiego. Pozwalają one na prowadzenie badań i poznanie historii działań wojennych, które toczyły się na tym terenie. Pozwala to również na godny pochówek ofiar wojny, niezależnie od tego, po której stronie walczyły.

Autor: asp. Agnieszka Dzik

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.