Szkolenie sokołowskich i węgrowskich druhów z zakresu współdziałania z LRP

W dniu 16 listopada br. roku strażacy OSP z powiatów sokołowskiego i węgrowskiego wzięli udział w szkoleniu doskonalącym dla strażaków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z zakresu współdziałania z SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Odbyło się ono we współpracy Komendy Powiatowej PSP w Sokołowie Podlaskim oraz Ośrodka Szkolenia KW PSP w Warszawie w ramach trwającego szkolenia podstawowego strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wśród poruszanych w ramach szkolenia treści znalazło się między innymi: dysponowanie SP ZOZ LPR, organizacja i prowadzenie łączność radiowej ze śmigłowcem HEMS, ogólne zasady bezpieczeństwa przy współpracy ze śmigłowcem (w szczególności wyboru miejsca do lądowania i przyjmowania śmigłowca) w różnych warunkach terenowych, pogodowych i porach dnia.

Ukończenie szkolenia jest jednym z koniecznych do spełnienia warunków przez osoby chcące brać udział w akcjach i działaniach ratowniczych. Jest to wynikiem podpisanego przez Komendanta Głównego PSP z dyrektorem LPR stosownego porozumienia na mocy którego, to właśnie siły i środki jednostek ochrony przeciwpożarowej są głównymi podmiotami odpowiedzialnymi za odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie wyznaczonych miejsc lądowań i startów Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (oraz innych służb ratowniczych dysponującymi statkami powietrznymi). W przypadku wspólnie prowadzonych działań strażacy zobowiązani są także do pomocy w przemieszczaniu się członków lotniczego zespołu ratownictwa medycznego do miejsca wezwania, przenoszenia sprzętu, osób poszkodowanych i wykonywania innych czynności pomocniczych.

Opracowanie: bryg. Marcin Tomczuk – Naczelnik Wydziału Operacyjnego KP PSP w Sokołowie Podlaskim
Zdjęcia: mł. asp. Robert Golatowski – Starszy Inspektor Sztabowy w Wydziale Operacyjnym

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.