Troje cudzoziemców ujawnionych w wyniku kontroli legalności pobytu

Kontrole przeprowadzone przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin doprowadziły do ujawnienia trojga cudzoziemców, którzy naruszyli przepisy pobytowe w naszym kraju. Dwoje z nich otrzymało decyzje zobowiązujące do powrotu. Wobec trzeciej jeszcze dzisiaj zostanie wszczęte postępowania w tym kierunku.

Podjęte kontrole legalności pobytu cudzoziemców przez nowodworskich funkcjonariuszy Straży Granicznej na terenie portu lotniczego Warszawa-Modlin oraz w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim miały przede wszystkim na celu sprawdzenie czy cudzoziemcy podróżujący do Polski w ruchu Schengen nie naruszyli przepisów pobytowych na tym terenie lub nie nadużywają procedur w ubieganiu się o pobyt czasowy i pracę na terytorium Polski.

W wyniku podjętych kontroli zatrzymano troje cudzoziemców, między innymi obywatelkę Syrii, po przylocie z Aten, która legitymowała się oryginalnym bułgarskim dowodem osobistym należącym do innej osoby, chcąc w ten sposób dostać się do Niemiec. Zatrzymanej przedstawiono zarzut za popełnienie przestępstwa określonego w art. 275 § 1 kk. Cudzoziemka przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu, złożyła w swojej sprawie wyjaśnienia oraz skorzystała z prawa wynikającego z art. 335 § 1 kpk. dobrowolnie poddając się karze grzywny. Wobec niej wszczęto również postępowanie administracyjne w kierunku zobowiązania do powrotu oraz zastosowano środki alternatywne do detencji.

Kolejną osobą, która naruszyła przepisy pobytowe na terytorium UE był obywatel Albanii. Mężczyzna został zatrzymany po przylocie z Alicante. Jak ustalili funkcjonariusze, Albańczyk przeterminował swój pobyt na terytorium państw strefy Schengen o 1007 dni. Po ukaraniu mandatem karnym i otrzymaniu decyzji zobowiązującej do powrotu został zwolniony.

Ostatnią z zatrzymanych, tym razem na terenie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego była obywatelka Wietnamu. Kobieta próbowała zalegalizować swój pobyt na terytorium RP nie posiadając ważnego tytułu pobytowego, ponieważ ten którym się legitymowała – litewska karta pobytu, figurowała w systemie SIS II, jako dokument podlegający zatrzymaniu. Po konsultacji ze stroną litewską, funkcjonariusze ustalili, że cudzoziemce unieważniono litewską kartę pobytu ze względu na zerwanie przez nią umowy o pracę, tym samym jej status pobytowy na terytorium państw strefy Schengen przestał być legalny. Dzisiaj będą kontynuowane czynności administracyjne w jej sprawie.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.