piątek, 09 grudnia 2022

Tymczasowe areszty wobec podejrzanych o oszustwa „Na Policjanta”

Ursynowscy kryminalni zatrzymali dwóch mężczyzn i kobietę podejrzanych o udział w oszustwach metodą „na policjanta”. Kryminalni ustalili, że zatrzymane osoby, działając wspólnie i w porozumieniu, wprowadzili w błąd pokrzywdzone osoby i polecili im przelać pieniądze na wskazane przez oszustów konta. Działali tak od kilku miesięcy. Grupa trzech osób została tymczasowo aresztowana na okres 3 miesięcy. Grozi im kara do 8 lat więzienia.

Zatrzymanie 19-latka, 24-latka i 20-latki było efektem pracy operacyjnej policjantów z wydziału kryminalnego oraz dochodzeniowego z komisariatu na warszawskim Ursynowie. Funkcjonariusze natrafili na ślad 19-latka po oszustwie, do którego doszło pod koniec lipca br. Emerytka otrzymała telefon od osoby podającej się za policjanta. Fałszywy funkcjonariusz przekonał kobietę, że jej oszczędności są zagrożone przez oszustów, dlatego w tym celu musiała przelać wszystkie oszczędności na nowo założony rachunek bankowy. Pokrzywdzona nie domyślając się, iż padła ofiarą oszustów, dokonała transferu pieniędzy w kwocie 21 000 zł. Kolejną ofiarą przestępstwa padła mieszkanka Otwocka, która swoje zaufanie do obcego człowieka po drugiej stronie słuchawki przepłaciła utratą ponad 100 000 zł, ale przelana kwota nie była zadowalająca dla przestępców. Usiłowali namówić pokrzywdzoną do wykonania kolejnego przelewu w kwocie 150 000 zł. Jednak zamierzonego celu nie osiągnęli.

W wyniku szeroko podjętych działań operacyjnych fałszywi policjanci zostali zatrzymani przez ursynowskich kryminalnych na terenie województwa małopolskiego, a śledczy podczas prowadzonego postępowania przedstawili 3 zarzuty oszustwa zatrzymanym. Zatrzymana kobieta tłumaczyła policjantom, że nie wiedziała nic na temat oszustwa, natomiast 24-latek oświadczył, że został nakłoniony do przestępstwa przez mężczyznę, którego nie zna. Za założenie rachunków i przekazanie danych miał otrzymać pieniądze, co nigdy nie nastąpiło. Policjanci wiedzieli, że zatrzymani założyli rachunki bankowe w jednym celu i że to oni, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, doprowadzili do niekorzystnego rozporządzania pieniędzmi przez pokrzywdzone. Podejrzani, podając się za policjanta oraz prokuratora, pod pozorem prowadzonej przez Policję akcji przeciwko oszustom i związanym z tym zagrożeniem pieniędzy posiadanych przez pokrzywdzoną nakłonili ją do przekazania finansów na wskazane konto.

Prokurator, policjanci i sąd, który zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, nie mieli wątpliwości co do przestępczej działalności 19-latka oraz jego 20 i 24-letniego wspólnika. Teraz grożą im kary do 8 lat pozbawienia wolności.

mł.asp. Iwona Kijowska


Zobacz również