Uroczyste otwarcie i oddanie do użytku budynku nowej JRG w Raciążu

11 października 2023 roku, odbyło się uroczyste otwarcie i oddanie do użytku budynku nowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 KP PSP w Płońsku z siedzibą w Raciążu.

Budowa nowej strażnicy rozpoczęła się w 2022 roku. W budynku znajduje się hala garażowa, wyposażona w siedem stanowisk postojowych dla wozów ratowniczo-gaśniczych, pomieszczenia biurowe i socjalne dla strażaków, a także zaplecze techniczne niezbędne do funkcjonowania jednostki. Koszt budowy wyniósł prawie 17 mln złotych i został pokryty ze środków „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali m. in.;
– Pan Maciej Wąsik – wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
– gen. brygadier dr inż. Andrzej Bartkowiak – komendant główny PSP
– nadbryg. Jarosław Piotrowski – mazowiecki komendant wojewódzki PSP
– st.bryg. Artur Czachowski – komendant powiatowy PSP w Płońsku

W trakcie uroczystości gen. brygadier Andrzej Bartkowiak powiedział:
„Straż pożarna w Polsce jest na piątkę. Mamy ponad 500 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP, ponad 5000 jednostek OSP będących w KSRG. Czyli jesteśmy na piątkę. Jesteśmy wyjątkowo dobrze zorganizowanym systemem nie tylko na skalę Europy, ale również na skalę świata. Wszystko jest to możliwe dzięki temu, że mamy wsparcie w Panu Ministrze Mariuszu Kamińskim oraz Panu Ministrze Macieju Wąsiku.” „Dzisiaj stoję przed efektem tej ostatniej ustawy modernizacyjnej, takich miejsc w Polsce jest wiele. W wielu miejscach, takich jak te otwierane były, są i będą kolejne jednostki, ponieważ się rozwijamy, idziemy cały czas do przodu i budujemy się w takich miejscach, po to, żeby być blisko. Po to żeby ci ludzie, którzy tu mieszkają, którzy chcą otwierać tutaj swoje biznesy, którzy wiążą z tym miejscem swoją przyszłość, czuli się tutaj bezpiecznie. Razem z druhami z OSP i z tą jednostką, to bezpieczeństwo zapewniamy.”

„Nie zawsze się rozwijaliśmy i dzisiaj musimy dbać o to co udało nam się osiągnąć. To, że tym kunsztem ratowniczym możemy się dzielić z całym światem, dzięki temu że weszliśmy na taki poziom, to nie wolno nam z tej drogi schodzić, musimy się dalej rozwijać. Ja ze swojej strony dołożę wszelkich starań, że dalej będziemy się rozwijać. Żebyśmy każdego dnia byli dumni z naszych strażaków OSP i PSP.”

„Gratuluję dzisiaj odznaczonym, których odznaczenia wynikają z ustawy o OSP. Tak bardzo się cieszę, że ta ustawa jest i Pan Minister o tym wie. To wielka sprawa, że możemy te odznaczenia dzisiaj w imieniu Prezydenta i Ministra wręczać. Moim druhom i moim przyjaciołom z PSP, życzę żebyście wszyscy szczęśliwie wracali z każdej akcji. Wielkie serducho kieruję dla Waszych rodzin i niech święty Florian prowadzi nas każdego dnia.”

Przekazano także dwa fabrycznie nowe pojazdy dla Komendy Powiatowej PSP w Płońsku.

Ponadto w trakcie uroczystości wręczono decyzję Komendanta Głównego PSP o włączeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Płońsku do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Podczas uroczystości wręczono druhom odznaczenia „Brązowy Krzyż Zasługi” oraz „Krzyż Świętego Floriana” nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył druhów srebrną i brązową odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”, a także odznaką „Świętego Floriana”.

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: st.sekc. Katarzyna Urbanowska i KW PSP w Warszawie

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.