Uroczystości wręczenia certyfikatów uczniom trzecich klas mundurowych

W ubiegłym tygodniu (22 kwietnia 2022 roku) funkcjonariusze nadwiślańskiego oddziału Straży Granicznej po raz pierwszy wzięli udział w uroczystości wręczenia certyfikatów uczniom klas trzecich mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Nr 1 w Płońsku, z którym Nadwiślański Oddział Straży Granicznej współpracuje od roku.

W części oficjalnej ceremonii poza przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, służb mundurowych oraz oświaty, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej reprezentował Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin ppłk SG Krzysztof Jurkowski.

W ramach uroczystości Nadwiślański Oddział Straży Granicznej przygotował stoisko patronackie o charakterze informacyjno-promocyjnym, na którym każdy z zainteresowanych mógł zasięgnąć wiedzy na temat zadań, jakie realizują na co dzień funkcjonariusze naszego oddziału, zasad bezpieczeństwa na terenie portu lotniczego oraz procedur naboru do Straży Granicznej – w tym celu reprezentant Wydział Kadr i Szkolenia dokładnie informował o poszczególnych etapach w procesie rekrutacji, przybliżając tym samym wymogi jakie należy spełnić w celu wstąpienia w szeregi naszej formacji.

Duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudził sprzęt pirotechniczny używany przez funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych PSG Warszawa – Modlin, w szczególności lekki, przeciwodłamkowy kombinezon, który można było przymierzyć i poczuć się jak pirotechnik.

Jednak największe emocje i tym samym sympatię wśród obserwatorów wzbudził przeprowadzony przez przewodnika psa służbowego pokaz wyszkolenia psa „DIARA”. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak wygląda cykl szkolenia psów w Straży Granicznej, a także to, jakie są ich specjalności m.in.: tropienie, funkcje patrolowo-obronne, wyszukiwanie materiałów wybuchowych i broni, wyszukiwanie narkotyków i osób.

II Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Nr 1 w Płońsku kształci młodzież w klasach mundurowych, w tym od niedawna, bo od kilku miesięcy o profilu Straż Graniczna. Wsparcie procesu edukacyjnego w tej klasie ze strony naszego oddziału gwarantuje podpisane porozumienie w kwietniu 2021 roku, którego stronami są szkoła oraz Nadwiślański Oddział Straży Granicznej.

Redakcja i zdjęcia: mjr SG Tomasz Zdzienicki

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.