Uszkodził figurkę Matki Boskiej. Został zatrzymany

Policjanci z mokotowskiego wydziału kryminalnego ustalili i zatrzymali sprawcę uszkodzenia zabytkowej figurki Matki Boskiej, umieszczonej w kaplicy za kościołem przy ul. Czerniakowskiej w Warszawie. Podejrzanym okazał się 38-letni obywatel Tadżykistanu, który w mokotowskiej prokuraturze usłyszał zarzut znieważenia przedmiotu czci religijnej, obrażenia uczuć religijnych oraz uszkodzenia mienia. Został objęty policyjnym dozorem. Kodeks karny przewiduje za ten czyn karę pozbawienia wolności do lat 5.

Kapliczka z figurką od lat była miejscem spotkań mieszkańców dzielnicy Wilanów, którzy gromadzili się przy niej w trakcie nabożeństw. W połowie kwietnia br. doszło do jej zniszczenia na szkodę Klasztoru Bernardynów. Wyrwanie figurki z cokołu oraz oderwanie głowy od całości to elementy, które wskazywały na celowe działanie sprawcy. Wartość poniesionych strat została oszacowana na kwotę 2 000 złotych.

Funkcjonariusze pionu prewencyjnego oraz kryminalnego Komendy Rejonowej Policji Warszawa Mokotów wspólnie pracowali nad ustaleniem osoby odpowiedzialnej za ten czyn. Skutecznie prowadzone działania policjantów oraz wnikliwe obserwacje doprowadziły kryminalnych do ustalenia podejrzanego, którym okazał się 38-letni obywatel Tadżykistanu.

Zebrany przez mokotowskich funkcjonariuszy materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi na przedstawienie zarzutu publicznego znieważenia przedmiotu czci religijnej w postaci figurki Matki Boskiej, a następnie jej uszkodzenia czym obraził uczucia religijne innych osób. W trakcie przesłuchania mężczyzna przyznał się do uszkodzenia figurki, opisując przebieg zdarzenia. Twierdził, że po prostu uderzył figurkę, nie przewidując, że się rozbije.

W tym przypadku mokotowska prokuratura zastosowała wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. 38-latkowi grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Czynności w sprawie nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Mokotów.

asp. Iwona Kijowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.