Uważajcie na domokrążców

Płońscy policjanci ostrzegają przed osobami, które pod różnym pretekstem np. sprzedaży towarów w bardzo atrakcyjnych cenach, próbują wejść do naszych mieszkań. To najczęściej oszuści robiący rozpoznanie, zanim kogoś okradną. Nie wpuszczaj do swojego domu obcych osób. Namówiona przez domokrążców do kupienia roweru stacjonarnego 72-latka straciła 10 tys. zł.

Do zdarzenia doszło kilka dni temu w jednej z miejscowości na terenie gm. Płońsk. Do domu 72-latki przyszły dwie kobiety, które oferowały do sprzedaży sprzęt AGD. Starsza Pani niczego nie podejrzewając, wpuściła je do środka. Domokrążczynie miały przy sobie katalog z dostępnymi produktami. Pozwoliły z niego wybrać seniorce trzy rzeczy z drobnego AGD zupełnie za darmo. Gdy wybrane produkty kobieta otrzymała, jeszcze bardziej zainteresowała się ofertą. Oszustki przekonały ją do zakupu roweru stacjonarnego za kwotę 10 tys. zł. Po podpisaniu umowy i przekazaniu im pieniędzy przez starszą panią domokrążczynie odjechały. Kiedy w wyznaczonym dniu seniorka nie otrzymała zakupionego sprzętu, zadzwoniła pod numer telefonu wskazany na umowie. Od osoby, która odebrała połączenie, 72-latka usłyszała, że padła ofiarą oszustów.

Apelujemy o wzmożoną czujność oraz ostrzegamy przed tzw. domokrążcami. Szczególna ostrożność powinny zachować zwłaszcza osoby starsze, samotne oraz mieszkające w pewnym oddaleniu od innych zabudowań. W przypadku zauważenia podejrzanych osób oferujących do sprzedaży po okazyjnej cenie np. pościel, koce, sprzęt AGD czy naczynia zachowajmy ostrożność i nie wahajmy się powiadomić Policję.

By nie paść ofiarą oszustów, pamiętaj:
– Nie wpuszczaj do domu nieznanej Ci osoby.
– Drzwi do domów i mieszkań zawsze zamykaj na klucz.
– Jeżeli obca osoba przedstawi się, jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, zażądaj pokazania stosownej legitymacji. Także telefonicznie możesz sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do Ciebie swojego pracownika.
– Nie pozostawiaj nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu i korzystając z naszej nieuwagi, dokonują kradzieży.
– Nie wpuszczaj do domu sprzedawców, którzy oferują zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia, po bardzo atrakcyjnych cenach.
– Dokładnie czytaj wszelkie dokumenty przed ich podpisaniem.
– Jeżeli straciłeś na chwilę czujność i osoba, której nie znasz, znalazła się już w Twoim domu, nie zdradzaj się z informacją, gdzie przechowujesz swoje oszczędności.

O wszystkich próbach oszustwa, kradzieży lub wyłudzenia pieniędzy, natychmiast poinformuj policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.