W sierpniu wyruszą pielgrzymki piesze

Na początku sierpnia na Jasną Górę wyruszą największe pielgrzymki piesze: akademicka i paulińska z Warszawy oraz pielgrzymka z Płocka. Zapisy są przyjmowane przede wszystkim online. Na jasnogórski szlak wyruszą również osoby niepełnosprawne wraz z rodzinami.

Warszawska Pielgrzymka Piesza
312. Warszawska Pielgrzymka Piesza wyruszy 6 sierpnia sprzed kościoła ojców paulinów na ul. Długiej. W tym roku tematem dziewięciodniowych rekolekcji w drodze będą sakramenty – to jakie mają znaczenie dla Kościoła oraz całego świata. Jak podkreśla o. Krzysztof Wendlik OSPPE, życie każdego człowieka od początku obfitowało w różnego rodzaju symbole i znaki, także w wymiarze religijnym, ale „to, co wydarzyło się wraz z przyjściem na świat Syna Bożego, który dla nas i dla naszego zbawienia stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał, przewartościowało wszelkie znaki i symbole”.

„W Chrystusie niebo połączyło się z ziemią, a sprawy Boskie ze sprawami ludzkimi. I aby to zbawcze wydarzenie było dostępne dla ludzkości wszelkich czasów i kultur, powołał Chrystus do istnienia Kościół, a z nim tworzące go sakramenty – widzialne znaki niewidzialnej łaski” – podkreśla kierownik Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.

To temat – jak zauważa – „naglący, zwłaszcza kiedy obserwuje się postępujące odejście i negację praktyk sakramentalnych”.

„Tymczasem, to nie sakramenty jako takie znajdują się w kryzysie, ale współczesny człowiek. Dlatego wyruszając na pątniczy szlak prośmy Maryję – Matkę Łaski Bożej o umocnienie nas w wierze, a dla poszukujących i zagubionych o dar wiary żywej i powrót do sakramentów, które dają życie” – dodaje paulin.

Zapisy na pielgrzymkę będą przyjmowane online od 20 lipca do 2 sierpnia oraz w kościele paulinów przy ul. Długiej: 3 i 4 sierpnia w godz. 12:00-20:00; 5 sierpnia w godz. 10.00-22.00; 6 sierpnia w godz. 5:00-6:00.

Warszawska Pielgrzymka Piesza wyrusza na Jasną Górę co roku, nieprzerwanie, od 1711 roku.

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna
43. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wyruszy 5 sierpnia z kościoła akademickiego św. Anny pod hasłem „Pan mój i Bóg mój!”, zaczerpniętym z ewangelii św. Jana. To słowa, które Tomasz wypowiedział po spotkaniu ze zmartwychwstałym Jezusem.

Często w naszym sercu jest dużo niepokoju, często nosimy w sobie jakieś rany, podobnie, jak uczniowie, jak Tomasz, którego zabrakło przy pierwszym spotkaniu. Dlatego Jezus przychodzi po raz kolejny, aby pokazać się Tomaszowi, mówiąc: zobacz moje rany, nie patrz na swoje życie, nie patrz na swoje rany, nie patrz na swoje strapienia, ale popatrz na mnie, na moje rany, które są źródłem życia – mówi ks. Mateusz Gawarski, rektor kościoła akademickiego św. Anny i kierownik Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.

Chcemy rozpoznawać w Jezusie naszego Pana i Boga, wyznając za świętym Tomaszem „Pan mój i Bóg mój!”, patrząc na Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego – dodaje.

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna potrwa dziesięć dni, od 5 sierpnia do 14 sierpnia. Podobnie, jak w latach ubiegłych, będzie można zapisać się również na pielgrzymkę duchową, której uczestnicy – w łączności z pątnikami na szlaku jasnogórskim – zrealizują program rekolekcji we własnych domach.

Zapisy na pielgrzymkę są przyjmowane online.

Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Rodzin
32. Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Rodzin na Jasną Górę wyruszy 5 sierpnia o godz. 6:00 z sanktuarium św. Józefa na Kole. Trasa pielgrzymki jest dostosowana zarówno do wózków inwalidzkich, jak i dziecięcych.

Zapisy na pielgrzymkę są przyjmowane online do końca lipca. Ponadto 3 i 4 sierpnia będzie można się zapisać się stacjonarnie w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych przy ul. Deotymy 41, przy sanktuarium św. Józefa na Kole, oraz na trasie pielgrzymki.

Pakiety pielgrzyma będzie można odbierać od 3 do 5 sierpnia w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych lub na trasie.

Pielgrzymka zakończy się wieczorem 14 sierpnia nawiedzeniem Cudownego Obrazu.

42.Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej
Tegoroczna 42. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę wyruszy pod hasłem: „Jestem w Kościele”. W tym roku nawiązujemy do programu duszpasterskiego w Kościele w Polsce. Rekolekcje w drodze będą okazją do głębszego zrozumienia istoty Kościoła i swojego miejsca w Nim.

Pielgrzymka wyruszy z Katedry Płockiej, 6 sierpnia 2023 r. po Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem Biskupa Mirosława Milewskiego o godz. 6.00. Zapraszamy do koncelebry wszystkich Księży związanych z dziełem Pielgrzymki, Gości i sympatyków. Trasa Pielgrzymki została podzielona na 9 etapów (około 30 km dziennie). Wejście na Jasną Górę będzie 14 sierpnia 2023 r. w godzinach porannych (7.30-8.15), z udziałem Biskupa Płockiego, Szymona Stułkowskiego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.