Uważajmy na świąteczne okazje! Ciechanowianka straciła ponad 6500 złotych

Internet to duża wygoda podczas robienia prezentów świątecznych. Niestety zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym możemy paść ofiarą oszustów. Ponad 6500 zł straciła 40-latka, która chciała kupić na popularnym portalu ogłoszeniowym w Internecie telefon komórkowy. Pomimo przelania pieniędzy rzekomemu sprzedającemu, do chwili obecnej pokrzywdzona nie otrzymała zamówionego telefonu, ani też zwrotu gotówki. Uważajmy na oszustów – przed świętami są szczególnie aktywni!

W miniony piątek (15.12) do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosiła się 40-letnia ciechanowianka, która została oszukana podczas internetowych zakupów. Na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych kobieta znalazła ogłoszenie z ofertą sprzedaży telefonu. Atrakcyjna cena zachęciła ciechanowiankę do kupna smartfona. Ustaloną kwotę 40-latka wpłaciła na wskazane przez sprzedającego konto bankowe, po czym kontakt się „urwał”. Do dziś kobieta nie otrzymała zamówionego telefonu ani też zwrotu gotówki. Straciła w ten sposób ponad 6500 zł.

Policjanci po raz kolejny apelują o większą ostrożność podczas internetowych zakupów. Okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Robiąc zakupy przez Internet, zachowajmy ostrożność, ponieważ nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk. Oszuści kuszą nas atrakcyjnymi cenami lub poprzez manipulację, wyłudzają dane wrażliwe.

Co zrobić, aby nie paść ofiara oszustwa?
– zawsze sprawdzajmy wiarygodność i rzetelność osób sprzedających interesujący nas asortyment na portalach aukcyjnych, jak też w sklepach internetowych;
– podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego;
– nie dajmy się nabrać na „super promocje” – oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną,
– sprawdzajmy, czy sklep, bądź osoba prywatna podaje swój adres i numer telefonu,
– nie korzystajmy z wysłanych linków – na stronę sklepu wejdźmy, wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
– jeżeli zdecydujemy się na zakup, wybierzmy opcję płatności za pobraniem. Wpłata całej kwoty przed otrzymaniem towaru niesie wysokie ryzyko straty pieniędzy.

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.